"Историите на софийските кметове" по Радио София

Тодораки Пешов – първият избран столичен кмет

По времето на кметуването на Тодораки Пешов е открита Първа мъжка гимназия (днес Първо СОУ "Пенчо Славейков")
Снимка: Колаж Георги Корнейков
Днес ще ви разкажем историята на кмет номер 4 - той застава „начело на София“ ден преди края на 1878 г., на 30 декември, и остава на този пост почти 9 месеца - до 13 септември 1879-а.

Името му е Тодораки Пешов и той реално е първият, който може да се нарече „столичен кмет“ - поне от 3 април 1879, когато София е обявена за столица, както е и първият избран на този пост.
Сред най-важните достижения на Тодораки Пешов са първата софийска болница (открита в ремонтираната сграда на бивш турски склад), Първа мъжка гимназия и въвеждането на нощните дежурства на аптеките.

Интересна е личността на бащата на Тодораки Пешов - до голяма степен и благодарение на него Тодораки се оказва в списъка на Марин Дринов в края на 1877-а - списък на побдрани интелигентни лица, с цел привличането им в бъдещото управление на София. Името на бащата е Пешо Тодоров, той се премества в София през втората половина на 19-и век и си строи двуетажна къща в българската махала на ъгъла на днешните „Витошка“ и „Алабин“, наричана тогава от софиянци „конакът на бай Пешо“. Легендите разказват, че и Левски е отсядал там. В такава атмосфера израснал бъдещия (двукратен) кмет.

Двукратен, защото през 1884 година Тодораки Пешов отново става кмет на София . Тогава - по време на втория му мандат, се изгражда част от новата водоснабдителна система на столицата - а именно, резервоарите при село Бояна и част от водопровода, който ги свързва със София.

В спомените на Георги Каназирски-Верин четем, че „Тодораки Пешов има благородна физиономия на тогавашен българин, тежък човек, слабо разговорлив, с една доловима саркастична усмивка под дебелия си бял мустак. Извънредно щедър към нуждаещите се, той беше всеобщо уважаван. Жена му Таска, истинска българка, голяма домакиня, въпреки богатия си род, цял ден шеташе из къщи и в кухнята.“ Оттам разбираме и че Тодораки Пешов е бил „втори по богатство“ в София  - притежава и хотел, и част от голямата сграда на дружеството „Балкан“, и още много сгради там, където се пресичат 5-те кьошета..

И така, богат е бил Тодораки Пешов - четвъртият и (по-късно) единадесетият кмет на София - богат, но и с гражданска позиция. Освен градоначалник, той е бил избран за депутат, но и сред учредителите на българската народна библиотека (сега Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02