Светлин Русев - за Френското национално радио, Софийската филхармония, новите зали в Париж и ценностите в света на музиката някога и днес

Светлин Русев - какъвто го познаваме - с цигулката
Светлин Русев - безспорно един от най-впечатляващите български цигулари от "по-младото" поколение.

Пътят му започва от Русе и го отвежда до позицията на концертмайстор на Симфоничния оркестър на Френското национално радио (доскоро и на Филхармонията на Сеул). Отдавна се чувства като парижанин, но винаги е намирал време да бъде част от българския музикален живот. А през настоящия сезон е артистичен съветник (и постоянен гост-солист) на Софийската филхармония.

В една от така редките "пролуки" в изключително наситената си програма, Светлин Русев дойде "да изпие едно Радиокафе" в Радио София. Оказа се, че за първи път в съзнателния си живот пътува без цигулката. "Но пък имам честта да се познавам с Пепа Бадева и да мога да свиря от време на време на цигулката на Георги Бадев". Инструмент, на който Светлин Русев изпълни някои от бисовете при един от паметните концерти на Софийската филхармония през миналата година.

Именно от личността на Георги Бадев започва нашия разговор ("може би повечето хора не знаят, че именно той избра първата цигулка, която баба и дядо ми купиха"), преминава през новите зали в Париж ("по-уютната за мен е аудиторията на радиооркестъра, но другата е най-модерната правена някога"), с малко спомени за годините в струнния оркестър на Оверн ("където научих всичко, как се организират групови репетиции, как се свири без диригент...но постепенно започнах да усещам репертоарните ограничения и затова преминах от семейство с 21 музиканти в по-голямо семейство със 144 музиканти" - казва с усмивка Светлин) и плановете му  за следващия сезон на Софийската филхармония, както и за логиката (и логистиката) на откриването на големите диригенти "още преди да станат големи", с много интересни примери от дейността на един от директорите на Оркестъра на Френското национално радио. Изключително интересен разказ, който, убедена съм, ще ви е интересно да чуете.

Светлин Русев е щастлив да има точно толкова концерти като концертмайстор на Оркестъра на Френското радио (където е от януари 2005-а), колкото и като солист или като част от различни камерни формации - "което средностатистически се случва рядко, но пък е изключително обогатяващи - и като социални контакти, и като срещи с големи музиканти". Животът му е интересен, но и напрегнат - "пътувам много, даже прекалено много, има месеци, в които ми се събират три или четири дни у дома, в Париж".

Именно защото времето никога не стига, често се възползва от възможността да се репетира и през нощта в специалните зали на Френското национално радио... И още, и още истории - за едно изключително турне с концерта на Йоханес Брамс, изпълнен на оригиналните инструменти (и за оркестрантите, и за него като солист), за темпата някога и темпата, в които се свири днес; за поредния френски солист на Софийската филхармония - младият, но изключително титулован виолончелист Анри Дьомаркет, който ще свири в зала "България" в четвъртък... Чуйте го, няма да съжалявате.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02