Новият главен диригент на радиооркестъра Росен Гергов - за София, Виена, публиката, традициите и доверието на оркестрантите

Росен Гергов е диригентът, на когото се пада нелеката задача да "поведе" Симфоничния оркестър на БНР в средата на сезона. Той гостува в сутрешното "Радиокафе" на Радио София, за да разкаже повече за концертите, които предстоят до края на сезона, за промените в програмата, в която отпада (по лични причини) гостуването на Георги Димитров, а някои от концертите на досегашния главен диригент Емил Табаков ще се поемат от Росен Гергов, за промяната на някои планирани творби (по програмни причини - например, за да се "запазят" симфониите на Шуман за интегрално изпълнение през следващия сезон).

Росен Гергов разказва за записите, които в момента реализират с оркестъра, за който това е една от основните функции, "тази, която го отличава от всички останали оркестри", говорим за взаимоотношенията с оркестрантите (до този момент Росен Гергов е заставал на пулта пред тях), които са доброжелателни, "но съвсем естествено в първия момент имаше едно напрежение, дали сега, когато не съм гостуващ, а постоянен диригент, дали ще променя начина си на работа и комуникация". Убеден е, че нивото на оркестъра трябва непрестанно да се повишава чрез интересни и предизвикателни програми, смята да работи в много насоки, но най-важен сега е новият сезон, който ще е първият "формиран от него". Разбира се, става дума за "тънката червена линия" между желанието да се харесаш на публиката и оркестъра и граденето на цялостна и последователна концепция за програмно развитие. И за традициите... защото Росен Гергов от 1999 г. живее във Виена ("скоро ще се окаже, че повече от половината ми живот е минал във Виена"), а там по традиция, защото така са възпитани хората от всички възрасти ходят на концерти. И мога да кажа, че залите на 90 процента от концертите с класическа музика са на 90 процента пълни. При това афишът е изключително наситен, концерти има всеки ден, по няколко - а дори и на фестивалите за съвременна музика има публика.

С надеждата за добро бъдеще на Симфоничния оркестър на БНР, за турнета (и в Европа, и в страната) приключи разговора ни с Росен Гергов. Чуйте го.

Росен Гергов започва пътешествието си в света на музиката като пианист (в софийското музикално училище при Милка Митева), продължава като кларинетист (при Борислав Йоцов) и завършва училището и с двата инструмента. След което заминава за Виена. Преди това е взимал уроци по дирижиране при Михаил Ангелов, след което продължава обучението си при Леополд Хагер и Сейджи Озава. Гергов дирижира ORF Radio-Sinfonieorchester при дипломирането си и става асистент-диригент в Tonkünstler-Orchester - позиция, която заема до 2009 година.Лауреат на Първия международен конкурс за диригенти на името на Евгений Светланов през 2007. Неговият запис на творби от Дейвид Чески със Symphony Orchestra of the Norrlandsoperan е номиниран за наградите Grammу през 2008. Гергов има записи за Би Би Си, Баварското радио и ORF Австрия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02