Висотите пред новия ректор на Музикалната академия проф. Димитър Цанев

Проф. Димитър Цанев е новият ректор на Националната музикална академия в София.

Когато преди време го питали дали ще се кандидатира, той отговорил така - "да, защото изключително много се интересувам от всичко, което се случва в академията". И сега възприема този пост като посвещение, като "импулс за служене", а не като "допир до сюблимността в администрацията". Димитър Цанев и консерваторията (както тогава се е наричала) са свързани от 1976, тогава той е приет като студент по пиано. Оттам тръгва и разговора ни в сутрешното "Радиокафе"  -  колко трудно е било "влизането" в академията тогава, "практически невъзможно" - добавя той с усмивка и си спомня как точно тогава (експериментално) се е свирело зад завеса. Но не екзотиката е била важна, а фактът, че "критериите бяха високи".  Това ще бъде и една от големите цели на новия ректор  - "да върнем смисъла и да не губим висота".

А времената са трудни (може би най-трудните, точно в момента), интересите на младите хора са "изместени", да бъдеш музикант не е в техния фокус. И тук Димитър Цанев обръща посоката на разговора с думите "хубаво е да има снобизъм, когато има стремеж към едно поприще. Снобизмът пълни зала "България", снобизмът пълни и зала 1 на НДК, хората чуват прекрасно свирене...". И добавя, че някога "нашата, музикантската сфера експортираше участващите в нея, тя ги срещаше със Запада, музиката беше пътят "навън"  и продължава с факта, че тогава общото състояние на европейската естетика е било различно, влагали са се повече пари за оркестри, авторското кино процъфтява.

Снимка"Сега и в по-богатата част на Европа се усещат проблемите в сферата на културата, но не толкова, колкото при нас. Ние страдаме повече". Разговорът с проф. Димитър Цанев засяга теми като инвазията на изпълнителите от Далечния Изток ("това, което до този момент само подозирахме, съдейки по духовните учения и бойните изкуства, се въплъти в инструментализъм...и те обръщат представи и сменят критерии. Това е един огромен масив от музикални мигранти, които се пренасят наред с Източния блок, работят по своему и  - виждате, на всеки голям конкурс, половината, които стигат до финала, са оттам... а наши студенти, ето на "Кралица Елизабет", не преминават".

Новият ректор на Националната музикална академия е "за" новите технологии и новите възможности за допир до класическата музика (като YouTube), но смята, че тази пълна липса на препятствия не изгражда характери. А той е от поколение "с характер" и някак на границата. 'Аз бях на една много приятна възраст, 34 години, когато дойдоха промените" - спомня си Димитър Цанев, добавяйки, че много от неговите състуденти са в Европа и Америка. Неговият избор да остане е бил обаче напълно осъзнат. И, оставайки, пред погледа му "минават" различните моменти на развитие, отваряне, промяна на консерваторията - само ракурсът се сменя, първо - преподавател по задължително пиано, после завеждащ катедра, два мандата декан... Сега като ректор иска да продължи да съхранява капацитетния потенциал на преподавателите, защото там нивото е високо.

Променя се профилът на студентите. "Във финансирането на висшите училища едва сега започват поетапни действия, които да сменят практиката студентите да се идентифицират със субсидия... така ние на моменти приемахме не студенти, а субсидии" - добавя той. Говорим за новата стратегия 2014 - 2020, според която ще се увеличава процентът за финансиране на качество - от 25 % през 2016, 40% - през 2017 и така нататък. Качеството пък ще се определя по различни критерии, по който Музикалната академия към момента е "отличник" - програмна акредитация, научна дейност, рейтингови измервания.

"Даже току-що ни беше направена докторска акредитация - имаме 9.45 от 10, като разликата е само за да подчертае съвършенството" - позволява си дори да се пошегува новият ректор. Оказва се, че към докторатите в академията интересът е огромен. Говорим и за новите специалности, за обучението по звукорежисура, управление на музикални проекти.. но най-вече за интердисциплинарния подход и единното възприемане на всички аспекти на музиката.

"Днес страдаме от прекалено разслояване на отделни специалности. Някога, по времето на Бах и преди него, музиката е била по-интегрална, отделните знания за нея са били свързани. Музикалното образование като цяло е консервативно и не можем да седим безучастно и да гледаме как светът се променя" - каза в студиото на Радио София проф. Димитър Цанев.

Чуйте цялото интервю - в него става дума и за бъдещите проекти, за ремонта на "новата" сграда на академията, в която е "шумната част" - инструменталистите, поп и джаз департамента, където има нужда и от звукова изолация на отделните стаи, но и външна изолация на самата сграда - така стигаме до новата терминология, с която вече трябва да борави Димитър Цанев. "Никой не става веднага виртуоз - казва по този повод той и добавя, всичко му е много интересно и че отношението му към новата му роля е "труженическо, а не апологетско".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02