Пловдив стартира дебата за културното ни наследство

Ако изгорелите тютюневи складове – паметници на културата са алегория на безпътицата, то каква е тогава държавата, която зачерква своите благодетели? Защо допуснахме да се случи вандалският акт и къде да търсим причините  между духа на Закона и „буквата“ му? Коментар на проф. Ивайло Дичев – преподавател по „Културна антропология“ в СУ „Климент Охридски“ 

Проблемът с наследството ни е много важен и Пловдив е много важен град в това отношение, защото е единственият град, в  който аз виждам  хората да се мобилизират, за да защитават своето наследство, да правят асоциации, да инвестират. Видяхме начина, по който те успяха да спечелят конкурса за европейска столица, като намериха неочакван ракурс към наследството, заяви проф. Дичев. Капанът бе превърнат в прекрасно място за разходки, каквото градовете у нас не ценят. 

Ценят няколкото камъка, които са останали от римляни, траки и т.н.. А истинското наследство, с което са живели нашите деди и бащи, лесно са го унищожавали. Какво е направило нашата държава индустриална, какво я е направило част от европейската карта..... видяхме, как в София ликвидираха бирената фабрика – имаше протести, но далече от това, което се случи в Пловдив. На път са да ликвидират и Захарна фабрика....Пловдив дава пример за ценене на истинското наследство. Това, с което са живели хората и го помнят. Мисля, че е  много важен фронтът на тази битка, в който виждам и камарата на архитектите, и ИКОМОС, и университетски преподаватели – мои колеги, много е важен примерът, който ще дадете за цяла България, коментира проф. Дичев.

Гласовете на улицата бяха надеждата това безумие да спре. Става въпрос за ситуация, която наричаме неолиберализъм, която е различна от либерализма на 19 век, когато  всеки има възможност да прави някакво предприятие и да печели пари. Тя е подчиняване на държавния апарат на частните интереси. Държавният апарат се  превърна в придатък на инвеститорите. Играе ни се театър. Можем да го спрем единствено с пълна мобилизация на гражданското общество в цяла България. .

В София имаме същата ситуация. Същият министър на културата, който трябваше да пази вашите складове, той  ликвидира с Ларгото старата крепостна стена пред Министерския съвет, построи отгоре там някакви стенички и я превърна в някаква битова механа. Скандал!. 

Културата, както образованието, както екологията, са сфери, в които частният интерес не може да бъде водещ. Последната дума трябва да е на обществото, подчерта проф. Дичев.

В Пловдив има изключително активни  хора. Те безвъзмездно предложиха защита на един набеден  клошар, предложиха действия, за да не паднат и руините. Трябва да се замисляме, кого излъчваме в управлението. От друга страна, има прекомерно разширяване на понятието за културно наследство, което прави невъзможно неговото поддържане. Трябва да се идентифицират  емблематичните и най-важни обекти, които с цялата сила на държавата да бъдат върнати на разпореждане на обществото. Но трябва да разберем и другата страна – на инвеститорите, които са дали някакви пари. Примерът на Пловдив е много важен, защото специалисти, интелектуалци и граждани започнаха да говорят по тази тема – отсяването на най-важните паметници от тези, които можем да оставим на частника.

Повече чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БГ Коледа помага на две клиники в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив

Високотехнологична апартура, закупена с дарения от благотворителната инициатива "Българската Коледа", получиха Клиниката по ранна рехабилитация и физикална медицина и Клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Новата техника вече помага на малките пациенти от двете уникални за страната отделения. Три от апаратите са за..

публикувано на 13.12.18 в 14:16

БГ Коледа дава отново надежда на Иван и семейството му

17-годишният Иван Василев Пеев от Пловдив страда от детска церебрална парализа. Той не може да говори, но пък пише на лаптопа си и чрез машината изразява своите мисли, емоции и желания, разказва баща му Васил. Заболяването му е по рождение, диагностициран е с тежката болест 6 месеца след раждането си. Има квадри пареза, което означава,..

публикувано на 13.12.18 в 11:17
Малкият Никола

БГ Коледа помага на малкия Ники в борбата с церебралната парализа

Никола е на 6 години и страда от детска церебрална парализа. Живее в пловдивския квартал „Коматево“ с майка си Саша, която се грижи за него сама: Прекрасно момче с детска церебрална парализа. Той ходи на масова детска градина. След много откази най – накрая се преборихме и с това. Никола е в рингова инвалидна количка, движи ръце, пише,..

публикувано на 10.12.18 в 16:33

БГ Коледа дойде в отделението по неонатология на УМБАЛ "Пловдив"

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Пловдив“ получи от „Българската Коледа“ утразвуков апарат за диагностика в детска възраст и неонатология.  Директорът на лечебното заведение доктор Аргир Аргиров подчерта, че той е жизнено необходим за работата на Отделението по неонатология, тъй като с него се проследява състоянието на деца,..

публикувано на 06.12.18 в 16:07

Книжарница „Надежда“ дарява надежда

Представяме добрия пример, който дава работа на хора от уязвими групи на пазара на труда, включително и на такива с интелектуални и физически затруднения. Книжарница с мисия отвори врати по социален проект на сдруженията „Паралелен свят“ и „Да полетим заедно“. В нея вече работят младежи с увреждания, други пък са ангажирани в социално..

публикувано на 19.11.18 в 13:18

Новите находки от Перперикон разказват истории от 13 - 14 век

Днес пред журналисти ще бъдат представени най-новите находки от разкопките на Перперикон от екипа на проф. Николай Овчаров. Изминаха  19 години от проучването на гигантския скален град с неговата 7-8-хилядигодишна история. Три месеца вече текат разкопките на южната част на Перперикон, където преди 3 години излезе най-голямата раннохристиянска..

публикувано на 17.08.18 в 09:57

Седем ансамбъла на Седемте рилски езера на 2200 метра

Най-голямото планинско хоро ще се състои тази събота на Седемте рилски езера. За това събитие, което включва и други инициативи, разказва един от организаторите Славейко Стайков. Идеята е на арх. Пламен Мирянов от фондация "Нашият дом е България". В планинското хоро ще се включат ансамбли от седемте етнографски области на България и всички, които..

публикувано на 09.08.18 в 10:08