София - изненадващото бижу за пътуващите чужденци

Столицата ни в класации, статии и блогове

Снимка: facebook/ ЗА {обичайте} София

"Нашата София" започна да се появява все по-често в различни статии, класации и туристически блогове, и то със знак "изненадващо хубава".

Може би всичко започна с поставянето  на София сред 10-те най-добри градове в света за започване на бизнес. При това не в някоя „редова класация“, а в тази на „Форбс“. Като „софийски предимства“ тогава са посочени ниските данъци, високата скорост на интернета и достъпа до европейски фондове. И така, София се оказа добър град за започване на нещо ново. Оказа се и единствената столица с летище, до което можеш да стигнеш с метрото. Този факт започна да се появява и коментира в редица знайни и незнайни блогове за пътуване - редом с традиционните български (отдавна оценени) от чужденците хубавини като баницата, ракията, евтините кръчми и способността ни да се сприятеляваме, без задължително да владеем чужди езици. Започнаха обаче да се промъкват и по-нови „софийски привлекателности“ като „супатериите и ресторантите за здравословна храна“, както пише млада американка, пътувайки из Европа. Започват да се появяват и сериозни статии като тази в „Сиатъл Таймс“ на 30 август, в която столицата ни се описва като „подценена“ и се коментира като определено по-бедна от Лондон или Париж, но пък „колко пълни с живот са софийските булеварди, колко жизнен е самият град с разкошните си паркове и старини“. СнимкаСтатията е интересна и защото авторът прави сравнения със София отпреди 30 години, когато е бил тук за кратко като студент. „Запазила славянския си чар… в която както и тогава, така и сега го впечатляват играещите шах пред Народния театър (компетентни по всяка тема  - от геополитика до спорт), но София му се вижда „свободна и изграждаща новия си просперитет“. Смята, че хората в София умеят да живеят, за разлика от тези в другите големи градове по света, умеят да забавят крачка и винаги имат време да седнат на по бира. И от „Seattle Times” продължаваме към онлайн изданието (доста популярно) Huffingtone post, където София пък е определена като един от най-хубавите градове за чужденци. Тоест, къде да отидете, ако искате да започнете живота си наново - в тази класация столицата ни е на 11 място, пропускайки пред себе си само градове като Лисабон, Отава, Прага ... "Само защото не чувате често за столицата на България не значи, че трябва да отхвърлите идеята да заживеете там. Самолетните билети, заведенията и забележителностите - всичко е достъпно в този град бижу" - пишат във Huffingtyn Post.

Все пак едно е да живееш в един град, друго е да дойдеш в командировка. Но все пак… да продължим с това, което вижда пътешестващият чужденец, за статии като „18 причини задължително да посетите България“, където са изредени евтините полети, кюфтетата, гледките, мекиците, доброто време за коктейли (което няма happy hour, а е винаги), сиренето и „сериозното отношение към празниците“ (тук цитирам друг материал на Хъфинтън пост), за да стигнем до Dispatches Detours и статията, озаглавена „Няма друг град в Европа, който може да се сравни със София“ - тук авторътТери Бойд много непринудено разказва за сестра си, която непрестанно пътувала и била живяла „от Сеул до Париж“, и която изведнъж била очарована от София. Общо взето, градът ни е описан като “summertime and the living is easy” - големи паркове, широки булеварди, евтино… идеалното място за приключенски настроения западно европеец или американец, с изключение на трудната за разгадаване кирилица. Мрежата на градския ни транспорт била „един път“, почти най-добрата в Европа, пък да не говорим за ресторантите и евтините за наемане апартаменти. А дали е така - кой, ако не ние ще кажем. Чуйте повече!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02