Ивайло Цветков: Умният има чувство за хумор и умее да се надсмива над себе си

Като реагират на сатира, политиците си вкарват автогол, коментира известният карикатурист

| обновено на 31.10.16 в 10:43
4
Следобед рисувам за кеф - каквото си искам, казва Ивайло Цветков
Снимка: Личен архив
Срещаме ви с един от най-известните съвременни карикатуристи – Ивайло Цветков - секретар на секция „Карикатура" към Съюза на българските художници, доскорошен председател на Федерация на организациите на карикатуристите ФЕКО-България.

Завършил е художественото училище в родния си град Троян, заобичал вестникарската карикатура още от малък (дори има колекция от 2000 изрязани от пресата). Учил се е от големи български и чуждестранни майстори (имат сладък, вкусен щрих, просто те засърбява да опиташ да прерисуваш…), помни колегите, които са му подали ръка, когато е „пробивал“ в пресата и на конкурси. И сега жъне безброй награди, канят го като жури.
Рисува всеки ден политически карикатури (а следобед си почива като отново рисува - неполитически, на евъргрийн теми…) Публикува в най-тиражните вестници и списания. Най-много обича момента, в който се смени правителството и дойдат новите персонажи за рисуване...
Обича и да прави шаржове, и то особено успешно, неслучайно и те му носят признание и призове…

Чуйте!: с него говорим за карикатурата като специфична рисунка с идея, виц и послание; за изложбата „Президент“, която може да се посети до 4 ноември; за пътя му до това признание, което има в момента сред българските и чуждестранните си колеги; за чувството за хумор, което е необходимо на всеки – не само да се надсмива над другите…

Приятна среща с Ивайло Цветков!
Снимките са от личния архив на художника.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02