Аделина Филева пред Радио София:

Градската галерия - едно интересно място, без което София не може

Снимка: Георги Корнейков
Това бяха финалните думи на Аделина Филева в разговора ни по време на специалното изнесено издание на сутрешното ни "Радиокафе", излъчено от емблематичната сграда в центъра на София, от която "всичко е на две крачки".
Аделина Филева е дамата, която ръководи СГХГ през последните 10 години, но още 10 преди това е била член на екипа на галерията, която пази (картинната и не само) история на София. Нейният разказ започва от едни далечни години - когато сградата, разположена на "Гурко" 1, в градската градина, пред Народния театър е била казиното на София. След това е дадена на СБХ и остава тяхна до построяването на сегашния им "дом" на "Шипка". И чак след това става Градската галерия.
Самата галерия първоначално е част от Общинския музей на София, заедно със столичната библиотека, архива и музея на София. После те се разделят и всяка поема по своя път (като към днешна дата се обединяват отново, макар и виртуално, в един съвместен проект за дигитализиране на техните фондове). За този път увлекателно разказва Аделина Филева, за времето, когато Градската галерия е била на площад "Бански", за годините, в които е била пътуваща из България, защото не е имала своя сграда. За творбите, посветени на и свързани със София, които се пазят във "дебрите" на галерията, за възможностите за откупки, които тя (градската галерия) единствена има и за внимателния и осмислен подбор на творбите, които да се присъединят към колекцията ѝ, както и за най-младия фонд на СГХГ  - този за съвременно изкуство и фотография.
Аделина ФилеваОсвен история, в разговора ни с Аделина Филева има спомени и сравнения с галерията тогава и сега, за по-скоро музейния ѝ чар от детските години на сегашната директорка и прочутите тогава петъчни концерти до днешния ѝ (по-светъл, по-обозрим) профил. Говорим за това колко е важно да си сърцат и да не си броиш часовете на работа, за екипа на галерията (с много млади хора) - общо 30 души за трите сгради, за проектния принцип на работа, за формата "Другото око", в рамките на който непрофесионалисти влизат във фонда и правят  изложби - както в момента Георги Господинов и Георги Лозанов са подредили "Следобедът на една идеология", за друг проект, който пък дава път на младите художници (реализиран в една от "другите" сгради - галерията "Васка Емануилова"). Ще разберете и за голямата изложба, посветена на Мърквичка, заради която Аделина Филева пътува за Прага - "така там ще могат да преоткрият един български чех". Инициативата е съвместна с НХА, Националната галерия в Прага и галерията в Пилзен. Ще чуете любопитната равносметка за най-посещаваните експозиции в новата история на градската галерия - като започнем от гостуващата "Леонардо да Винчи" и стигнем до изложбите, посветени на Кристо и - "за мен малко изненадващо, защото тя не е типична за нас - беше през лятото и се наричаше "Църкви и манастири на Балканите", но предизвика наистина голям интерес". Разсъждаваме и за градските галерии по света - задължително сякаш място за посещение за всеки турист, заедно с останалите знакови за един град музеи.

Чуйте разговора на Лили Големинова с Аделина Филева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02