Психиатърът д-р Александър Хаджигеоргиев

Не оценявайте емоционално психично болните, добрият подход е "неутрална добронамереност"

След "избухване" ти олеква, но някак ти е виновно, заради неовладяване на импулсите

Снимка: medicalnews.bg
Никол Кидман получава сърцебиене, световъртеж и загуба на контрол, защото страда от паническа атака. Джони Деп боледува от същото. Компания в това отношение им правят Ема Стоун и Опра Уинфри.
От депресия страдат или са страдали Дуейн Джонсън-Скалата, Лейди Гага, Салма Хайек и писателката Дж. К. Роулинг.
От биполярното разстройство страдаше Кари Фишър, известна като принцеса Леа от „Междузвездни войни“. За същото открито разказва Катрин Зита-Джоунс, както и други нейни колеги...
Пишат за това светски и други издания, но на никого не му е хрумнало да нарича тези личности „луди“, нали…

Въпреки че много се говори за премахване на стигмата по отношение на психично болните, хората във всекидневието продължават да употребяват „етикети“. Повечето от нас не се замислят, че никой съзнателно не се разболява, психичното отклонение не е заразно, а болният най-често не е толкова опасен, колкото се предполага.

По темата пред Георги Нейков разсъждава психиатърът д-р Александър Хаджигеоргиев от МВР болница.

Опитвам се да погледна на нещата от страната на психично болния. И да предизвикам у вас - както съм предизвикал у себе си – съжаление. Макар че това също не е най-добрият подход. Защото ако много съжаляваш някого – вече толкова не му вършиш работа… По-добре да държиш т.нар. добронамерена неутралност. Изслушваш го, ще се опиташ да го разбереш, ще си помислиш…

Чуйте повече по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02