Гостът ни днес в сутрешното "Радиокафе" е Александър Балкански - емблематично име за българския цирк. Представител на старата школа, истински кавалер, той пристигна с огромен букет лалета - за да има за всяка дама, която срещне. Разговорът ни започва след песента "She" на Шарл Азнавур, защото се оказва, че именитият френски певец е голям почитател на цирка и е гледал коронния номер на нашия гост преди години в Медисън скуеър гардън в Ню Йорк, след което идва да се снима с него. За отношението към цирка говорим с Александър Балкански, който е играл пред кралиците на Дания, Швеция, Холандия и Великобритания, пред американския президент Никсън, (три пъти) във Ватикана. С тъга той споделя, че понятието циркаджия (натоварено с негативен смисъл) го има само в българския език.
За състоянието на цирковото изкуство, за културата у нас изобщо, за една прочута фраза на големия Федерико Фелини за цирка, за майката на нашия гост, която в края на 40-те (през зимата, когато циркът почиваше) четяла новините на италиански език в БНР - историите на Алексанър Балкански следват една след друга. В чудесна форма на 75 години, той обожава своята професия и е запазил любовта и любопитството към живота. Играл е по целия свят и е сигурен, че по-хубави от българските жени наистина няма - не само като външност, но и като душевност. Тук споменава съпругата си и пожелава на българските мъже да ценят съпругите си.
Иначе конкретният повод за нашия разговор е връчването на наградите Икар - церемонията (за втори път след 2007) ще се проведе в шапитото на цирка. Това е идея на Александър Балкански, който признава, че винаги е мечтал у нас това да се случва с блясъка и размаха на Холивуд. И сега се вълнува и подготвя за Икарите с повече вълнение дори, отколкото за новото цирково представление, което ще има своята премиера на 31 март.
Чуйте (и вижте) целия ни разговор, за да разберете какво ще включва то, кои са любимите номера на българската публика и кое е новото. А също - как Александър Балкански поздравява дамата, която ще получи наградата в категорията за цирково изкуство.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..