Днес се открива изложба за съмненията, радостите, надеждите, влюбванията и разлюбванията "по пътя"

Кирил Матеев - за емоциите в скулптурата и за естетиката в градските пространства

Кирил Матеев
Снимка: архив
Изложбата "По пътя" доведе художника Кирил Матеев в сутрешното "Радиокафе" на Радио София. Оказа се, че нашата първоначално асоциация с романа на Джак Керуак не е в основата на заглавието - "изложбата е един експеримент ...аз винаги обичам да правя нещо, което не съм правил преди. Такъв ми е характерът, не обичам да повтарям. А "По пътя" е препратка към Библията, но не към нейния традиционен прочит, а малко по-закачливо - като дойдат зрителите ще разберат", обясни скулпторът, с когото се говори лесно и интересно. Той обича да заобикаля традиционните отговори и да отваря нови пространства в разговора.

Освен за изложбата в галерия "Нюанс", която ще остане там от 5 до 18 април и в която художникът за първи път посяга към нещо , "което досега считах за еклектика и не съм го правил като пластика", става дума и за Русе и "релефите на един наш класик"откъде идва идеята за комбинациите (релефите на един наш класик в Русе), които представя, за морето (Кирил Матеев е от Шабла), където пространството няма край и където съвсем скоро той ще води своите студенти.

От 1993 Кирил Матеев преподава в Националната художествена академия, която сам е завършил през 1981 със специалност "Скулптура" в класа на проф. Д. Даскалов. Член е на СБХ, изложби е имал много и в България, и по света, а негови скулптури и пластики има в НХГ, СГХГ, в Пушкинския музей в Москва, из частни колекции в България, Германия, Франция, Швеция, Белгия, Гърция, Украйна, Аржентина. "Заживели са собствен живот - казва Кирил Матеев, за когото най-хубавия момент е създаването на творбата. После започваш да мислиш за следващата. Разговаряме и за спецификата в работата на един скулптор, защото времето, необходимо за изработване на една творба е по-дълго и най-трудно е да се запазят емоциите, с които си започнал и които си искал да вложиш.

И за финал - много интересни коментари от страна на нашия гост за градското пространство и естетиката, която би трябвало да присъства там, за да подсеща децата и младежите, че в този живот има "не само чалга". Според Кирил Матеев би следвало да има друг модел на работа (и състав) на комисиите, които взимат решенията в тази сфера и в тях "последната дума" да имат тези, които наистина разбират от изкуство.

Изложбата "По пътя" на Кирил Матеев се открива днес, на 5 април, в 19.00 в галерия "Нюанс" в столицата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Кирил Матеев – Пътят на един скулптор от морето до столицата

Тази неделя в „Кой кой е ... „ ще ви срещнем с Кирил Матеев – доцент в Националната художествена академия, известен скулптор, човек с характер. Роден е през 1954 в Шабла. През 1981 Завършва НХА със специалност "Скулптура" при проф. Д...

публикувано на 25.10.13 в 15:59
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи,..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна...

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България...

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на..

публикувано на 13.12.18 в 16:02