Проф. Мишел Израел: Джиесемите са от полза, но организмът ни няма нужда от изкуствена енергия

Електромагнитните полета са навсякъде около нас, но не всички са доказано вредни, обяснява специалистът

Антени на мобилни оператори е по-добре на няма срещу вашия прозорец
Снимка: Архив, БНР

Съвсем скоро от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) съобщиха за проект, по който са създадени 3 регистъра – на пациентите с редки болести, на диабетно болните и на източниците на  електромагнитни полета.

За въздействието на електромагнитни полета върху човешкия организъм; за източниците и предпазните мерки; за регистъра, който влиза в сила от края на април, за възможностите, които той предоставя на специалисти и потребители – чуйте разговора с проф. Мишел Израел – биофизик, преподавател, създател на Лаборатория по измерванията на физическите фактори на работната и околната среда в Националния център по обществено здраве и анализи.

Регистър на източниците на електромагнитни полета включва системи и базови станции за безжична комуникация, както и цифровите телевизионни предаватели – обясни проф. Израел. – Източниците трябва да са стационарни и по координатите ще могат да се виждат измерените параметри.

Има и излъчватели, които не забелязваме – в транспорта, за спешната помощ, дори в магазините – системите против кражба, но хората обикновено се плашат само от това, което виждат.Снимка

Хората трябва да знаят. Обикновено наличието на повече информация е полезно.

В електротранспорта излъчванията не са с високи стойности, но в тези превозни средства трябва да внимават хората, които имат кардиостимуланти или електроимплатни.

Всички уреди, които работят с електрически ток, образуват електромагнитно поле, включително и захранващите кабели. По-силни са полетата на уреди с електромотор – хладилник, пералня, прахосмукачка, дори сешоар – дори той е доста по-рисков, защото с него работим близо до главата. при него дори полето е по-мощно, отколкото под високоволтовите далекопроводи.

Микровълновите печки се проверяват фабрично в близост до 5 см. След време обаче, в резултат на изкривяване на вратите например, се получават електромагнитни утечки.

Могат да се изградят екрани, изолиращи полетата, но така се лишаваме и от полезните, естествени полета.

Рутерите за разлика от микровълновите печки, излъчват навън, но са по-малко мощни. И безопасното разстояние от тях е на 30-50 см.

Съвременните смартфони не могат опасно да нагреят мозъка, но всяка изкуствена енергия, вкарана в организма, не може да се каже, че е полезна…

В момента е трудно да се каже каква е вредата на джиесемите.
Много е важно съотношението риск-полза.

Ученият трябва преди всичко да се съмнява, но да се получи истински резултат, трябва да минат няколко поколения. И за лазерите се говореше, че са много вредни, но всичко зависи как се използват.

Засега джиесемът ни е полезен.

Но все пак не бива да се говори повече от 2-4 минути. Няма нужда, дори и да не е вредно. В много страни има въведени ограничения за ползване, особено от децата в училище (Китай, Русия, Великобритания).

Мобилните телефони не бива да се носят в близост до гениталиите или до сърцето. Защото влияят на сперматозоидите и може да доведат до смущения в импулсния генератор на сърцето.

Препоръчително е по джиесема да се говори от разстояние, с handsfree.

Чуйте целия разговор с проф. Мишел Израел.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02