Деца творят, вдъхновени от древногръцките митове

„Древногръцки митове през погледа на децата“ – така се нарича изложбата, която се открива днес в 18.30 в столичната галерия "Нюанс". Това е и един от поводите да ни гостуват две дами от това артистично пространство – Лили Владимирова и Огняна Вакавлиева. Те споделиха, че отдавна са искали да предоставят възможност на деца, които творят, но за има изложба, трябва да има идея. Е, този път идеята дошла от Марианжела Анастасова, която преподава рисуване в Англо-американското училище в София.

Самата Марианжела е с интригуваща биография, завършила е живопис  в Академията по изкуства в Париж (Academie des Beaux Arts), специализира Графични изкуства и стенопис в престижното ателие Molino de Santo Domingo, Мексико, там завършва Магистърска степен по Латиноамериканска литература, има над 30 самостоятелни изложби, осъществява проекта „Прегърни ме“ с тактилни картини за незрящи. Нея също включихме в сутрешното ни "Радиокафе" за да ни разкаже как й е хрумнала идеята за визуализирането на гръцката митология от децата в 5 клас.

Знаем как е изглеждал Пегас, но Кризаор все още е спорен. Дали е бил момче родено със златен меч или крилато диво прасе, или... как си го представяте? – с този въпрос Марианжела е разпалила любопитството в детските глави и с търпение, всеотдайност и безспорни творчески умения на утвърден художник, работи по проекта с децата в продължение на 5 месеца. Резултатът си заслужава – една вълнуваща, истинска и жива изложба. Ще усетите енергията от тази историческа среща – митологията на Древна Гърция ни „гледа“ през очите на най-малките художници на нашето време. 

След това разговорът ни в студиото с Лили Владимирова и Огняна Вакавлиева се насочва към конкурса за българско съвременно изкуство, който те организират за втора поредна година. На първото издание е имало над 230 изпратени творби, като спектърът и тогава, и сега е много широк – от живопис и графика, през артинсталации, до фотография и всичко между тях. Впечатленията им са, че младият български творец е нерешителен и остава всичко за последния момент – така на първото издание в последната вечер сайтът блокирал от непрестанно идващите кандидатури. Такива можете да подавате тази година до 30 ноември, но не чакайте последния момент. Условието е да сте родени след 1978-а, а темата е отворена, озаглавена е NEWance.

СнимкаНа финала ни остава време да кажем и за голямата лятна изложба в галерията този път посветена на мариниста Марио Жеков (1898-1955), като това няма да е просто експозиция на прекрасните му картини, събрани от частни колекции от къде ли не, но и с информация за личността на твореца, за когото знаем твърде малко.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02