Проф. Кузман Гиров: Разширените вени не могат да се "приберат" с лекарства

Проф. Кузман Гиров

В "Часът на здравето" обръщаме внимание на заболяване, което се обостря с началото на лятото - разширените вени.  
Според проучване на Дружеството на съдовите хирурзи в България, 40 процента от населението на страната има оплаквания, свързани с вените, каза пред Радио София, проф. д-р Кузман Гиров, началник на Клиниката по съдова хирургия и ангиология на ВМА.

Проф. Кузман Георгиев Гиров завършва медицина през 1977 г. Има специалности по хирургия, военнополева хирургия и съдова хирургия. Специализира във Франция и Швеция. Председател е на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, на Асоциацията на болните с болестта на Buerger, Национален консултант на НЗОК.

"В началото на лятото обикновено се засилват оплакванията от т. нар. разширени вени. Това е симптом на отделно заболяване, което се нарича хронична венозна болест. Заболяването има седем стадия - първият е нулев, нищо не се вижда по краката, но има чувство за тежест в краката, особено вечер, болят, тежат, особено при хора, които работят на крак. По нататък заболяването обикновено прогресира - появяват се малки "метлички" - капиляри по кожата, после във втория стадий и ширените вени; третият стадий е с постоянни отоци, накрая се появяват, трофични промени по кожата, потъмняване и накрая и варикозни язви, които много влошават качеството на живот на хората. Разбира се не всички, които имат такива оплаквания, стига до 6-ти стадии, но е хубаво още в началото да започне лечение ", обясни проф. Гиров.  

Какви са причините за появата им?


На първо място е генетичната предразположеност, на второ - начинът на живот. Специалистът посочи работа, свързана със стоене прав, както и постоянното седнало положение, без никакво движение.  С течение на времето, след отока вечер се появява и разширяване на вените.
 
Според проф. Гиров, трябва да не се допуска и наднормено тегло. На хората, които могат да отидат на море, той препоръчва да се движат във водата, а не да лежат на горещия пясък. Не се препоръчват и топли басейни.

През лятото е добре хората с този проблем да взимат и венотонични медикаменти. Но, предписани задължително от лекар. Според специалиста, кремовете, в които има хепарин могат да бъдат опасни.  Те трябва да се ползват при възпалителен процес в подкожни вени (повърхностен тромбофлебит) - тогава част от хепарина прониква в тромба и допринася за отзвучаването. Но тези медикаменти не трябва да се ползват за за профилактика, защото може да предизвикат алергия, която да попречи на употребата им при нужда.

Венотоничните медикаменти трябва да се използват през цялото лято. Някои от тези медикаменти могат да се използват целогодишно, няма опасност от привикване.

Вените не могат да се свият с медикаменти


"Вената е разширена, защото стената й е дефинитивно променена, т.е. няма тази мускулна част в нея - мускулите във венозната стена са накъсани и тя започва още повече да се разширява. Разбира се, ако сте на море, не работите по 8-10 часа, влизате във водата, разширените вени са по-малко, но когато се върнете на работа, се появяват отново. И затова трябва да се прецени кога да се направи нещо по-активно, освен тези венотоници", каза специалистът.

За методите на лечение, за неоперативното премахване на вените и за класическата операция - чуйте интервюто с проф. Кузман Гиров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02