Проф. Николай Овчаров: Перперикон е ярка картина на многообразието на българските земи

4
Снимка: Валя Апостолова, БНР
Перперикон е място, което споменаваме, когато искаме да се похвалим пред света. Перперикон е мястото, през което минават над 200 хиляди туристи годишно - "най-печелившото общинско предприятие в региона на Кърджали", както хем на шега, хем сериозно го определя кмета на Кърджали. И когато ние от Радио София пристигнахме в Кърджали, Перперикон беше първото място, където отидохме. И дълго не си тръгнахме.
А за Перперикон най-много знае проф. Николай Овчаров. С него специално за нашето предаване разговаря директорът на Радио Кърджали Красимир Ангелов. Чуйте го - изключително интересно разказва Николай Овчаров. Започва с факта, че зад това, което представлява в момента регионът като притегателно за туристи място, стоят близо 20 години усилен труд. "Всичко започна с откриването на манастира Св. Йоан Предтеча и златовезаните епископски одежди в него, когато разбрахме, че към Източните Родопи започва да има голям интерес. Безспорно най-голямото откритие е Перперикон, който вече е залегнал и в учебниците за ІV клас, но покрай него бяха разкрити още Храмът на Орфей при село Татул, пещерата Утроба, та чак до Златоград" - разказва той и подчертава, че не само са били разкрити тези обекти, но и е била създадена една туристическа дестинация или маршрут, по който се движат над 500 хиляди туристи всяка година. Той обхваща Източните и Средните Родопи, една не толкова голяма територия от 60-70 километра, "която продължаваме да насищаме с обекти. Ето само преди месец и половина разкрихме нова средновековна църква край село Добромирци, на пътя между Кърджали и Златоград".

Но за Перперикон... и вече разкрития Акропол на Перперикон и неговата 7000-годишна история, събрала в себе си много епохи, за навлизането в южния квартал на древния град, за реализирането на 5 милиона лева европейски средства и още много български, за да бъде изградена инфраструктурата (пътища, паркинги, алеи, места за гледане, пасарелки и осветление, което само след дни ще бъде постоянно) - за всичко това разказва проф. Овчаров. И за новия предстоящ българо-гръцки проект за изграждане на посетителски център (от какъвто определено има нужда). Зад разкриването, запазването, популяризирането и превръщането на Перперикон в забележителност стоят най-вече археолозите, но също и общината, както и 9 поредни родни правителства.

"Силата на Перперикон е в неговата многоликост" - категоричен е нашият гост, а уникалността му се крие във факта, че това е скален град (каквито има още няколко в света, но нито един не е разкрит до такава степен). Проф. Овчаров припомня как преди 18 години това е бил просто един горист хълм със стърчащи тук-там камъни, които… се оказват част от сгради (8-9 метрови), изсечени в скалите, разкриват се улици, площади, храмове от различни епохи. А разкопките на Перперикон са особено трудни именно заради многото цивилизации, които са били там - от праисторическата култура, през античността, християнството, та дори до мюсюлмански паметници.

Перперикон представя многообразието на миналото по българските земи. Николай Овчаров не обича да сравнява Перперикон с други древни цивилизации, всяка от тях (египетската, кхмерската, ацтекската) има своите тайни и забележителности. Но с лекота коментира легендите (които определя като хипотези), че на Перперикон са се качвали Александър Велики и бащата на Октавиан Август.
"Знаете, че тук се търси храма на Дионис, по свидетелства на антични автори, като започнем от Херодот, на чиито описания отговаря разкритата от късната бронзова епоха отпреди 3500 години система от олтари, към които свидетелства по-късно се добавят римски автори, които говорят за прорицалище, на което са идвали и Александър Велики и други важни за историята на света личности". И добавя, че едно е сигурно - тук е имало един огромен център, от който са тръгнали невъобразимо много неща, даже напоследък се откриват връзки между Перперикон е Филипи, важен център на Беломорието, днес на територията на Гърция, откъдето е тръгнало покръстването на Европа от апостол Павел.

Отивайки на Перперикон, човек се озовава другаде. И не му се тръгва. Защото се усещат всички тези пластове история, които правят мястото уникално.

За още вълнуваща информация чуйте разговора на Лили Големинова с проф. Николай Овчаров и разказа на Красимир Ангелов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02