Не може цял живот да се живее на обезболяващи

Проф. Румен Кастелов: Операцията при артроза връща комфорта на живот на пациента

Проф. Румен Кастелов
Снимка: Радио София
Гост на "Часът на здравето" беше проф. д-р Румен Кастелов, началник на Клиника по ортопедия и травматология на Медицинския институт на МВР, специалист с повече от 30-годишен опит. С него разговаряхме за заболяванията на ставите, как да се предпазим, какво е ефективното лечение, за борбата с болката и новите оперативни техники.

Какво представлява е артрозата?

ртрозата може да засегне всички стави на човешкия организъм, но болката се проявява повече, когато засяга най-натоварените стави - главно на коляното и тазобедрената става. В горните крайници - в рамото, лакътя или китката, повече се толерира от пациентите", каза проф. д-р Кастелов.  

Това е асептично възпаление, т.е. обвивката на ставата се възпалява, но няма инфекция, обясни специалистът. Причината е износеният хрущял. Възпалената обвивка на ставата създава проблем, защото там са болковите рецептори. В коляното освен, че се появява болка, започва да се отделя и различно количество ставна течност и се появява оток. Това става причина пациентите да търсят лекарска помощ, посочи

Артрозата може да се появи вследствие на друго заболявания - например ревматоидни заболявания, които предизвикват възпаление на ставата, а това довежда до увреждане на хрущяла.

"Но при здрави хора с напредване на възрастта  хрущялът изтънява, има значение и какво физическо натоварване са имали в ежедневието. Ясно е, че когато ставите се претоварят, когато професията е свързана с много ходене или тежка физическа работа, този процес може да се ускори", каза проф. Кастелов.

Заболяването започва коварно

"Износването на хрущяла започва много бавно и първоначално оплакванията са епизодични, при натоварване, при промяна на времето", каза специалистът. По думите му, обикновено пациентите пият нещо противовъзпалително, болката минава, но след известно време пак се появява. Едва тогава се обръщат към лекар.

Изтънелият хрущял може да се лекува с двигателен режим и лекарства, които подхранват хрущяла. Медицинската наука обаче още не е достигнала до там, че с лекарства хрущялът да може да бъде възстановен. До операция се стига, когато болката не може да бъде преодоляна. В повечето случаи страдащите от заболяването сами са се убедили, че интервенцията е необходима.

Още за лечението с медикаменти, за оперативното лечение, за видовете изкуствени стави и за влиянието на остеопорозата - чуйте интервюто с проф. д-р Румен Кастелов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02