Гийом Клоса: С "Еразъм" всички европейски граждани получават аристократичната (някога) привилегия да пътуват

Гийом Клоса
Снимка: Личен архив
Днес, в деня, в който в Пловдив се провежда Национален форум Еразъм+, в сутрешното ни "Радиокафе" потърсихме още от измеренията на може би най-успешната програма на ЕС. Гийом Клоса, един от директорите на EBU (Европейския съюз за радио и телевизия), който е бил и специален съветник на министъра, отговарящ за френското председателство на ЕС, наскоро издаде и книга, посветена на "Еразъм поколението". Специално за Радио София той разказва как и защо програмата "Еразъм" е била ключова за френското председателство и какви промени (за още по-хубаво) се очакват в нея.

Вие знаете, някога в миналото в Древна Гърция, в Римската империя, в последвалите аристократични времена само богатите са имали възможността да пътуват. Ами помислете за Омир и неговата "Одисея" – та това си е неговия Еразъм! Възможността  да пътуваш е била привилегия в продължение на векове. С програмата "Еразъм" ние даваме  възможност на всеки европейски гражданин да усети тази аристократична привилегия – да пътува, да опознава нови светове, да живее с хора от други култури. Така че когато моят издател ми се обади и ми каза, че иска да напиша книга зa Еразъм поколението и ме насочи към големия австрийски писател Стефан Цвайг, който описва историята на своето поколение в книгата си "Светът от вчера", аз, разбира се, бях много поласкан. Моята книга "Европейската младеж" разказва за опита и европейските измерения на това поколение, което благодарение на програми като "Еразъм" е имало възможността да прегърне света. Самият Гийом Клоса е пътувал в Лондон (в London School of Economics) като студент по "Еразъм", а после, когато станах специален съветник на министъра, който отговаряше за френското председателство, направих предложение, подето от президента Саркози за демократизация на програмата "Еразъм" и за поставянето ѝ сред топприоритетите на нашето председателство. Така и направихме и това реално беше първата крачка към "Еразъм за всички". А напоследък имах няколко срещи в тази насока с екипа на Жан-Клод Юнкер, както и с президента Макрон, когото познавам лично – става дума за разширяване на "Еразъм" за още по-млади участници и аз съм сигурен, че това ще се случи.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Гиойм Клоса, който на финала говори за Еманюел Макрон, за неговия път към президентството и за това, че е първият френски политик на висок пост, който говори за Европа (нещо, което другите избягват, защото хората не са много проевропейски настроени) и набляга на факта, че Европа това сме ние и няма логика да не подкрепяме Европа. Просто трябва да решим заедно каква трябва да бъде тя и да я направим такава.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Програма "Еразъм" - 30 години успех

Една от най-успешните програми на ЕС навърши 30 години. Става дума за програма "Еразъм", която е много повече от обмен на студенти и преподаватели - над 9 млн. души са участвали досега в нея. Кръстена е на името на холандския философ и хуманист Дезидерий..

публикувано на 03.11.17 в 09:46
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи,..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна...

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България...

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на..

публикувано на 13.12.18 в 16:02