Обучението на чужд език може да започне още на две години

Снимка: Олга Добрева

Ранното предучилищно образование като фактор, позволяващ по-доброто социализиране, развитието на детето и изучаването на езици, твърдят специалисти. Това е и темата на тазгодишната Седмица на френските лицеи по света от 12 до 17 ноември, в която участва и България. Целта на седмицата е даде по-голяма представа за френската образователна система по света. В инициативата се включват всички френски училища и детски градини. В световен мащаб Франция е държава, която разполага с една от най-големите  мрежи от образователни заведения извън своите граници - в 137 държави, с повече от 500 училища и 35 000 ученици от детска градина до гимназия.

Във френския лицей „Виктор Юго“ в София от началото на тази учебна година вече има яслена група с 11 малки ученици на възраст между 2 и 3 години, които изучават френски език. Техен преподавател е Люсил Шантийон - учителка съм по френски език от близо 15 години. Всъщност, когато учениците са на две години, е много важно добре да организираш пространството в класната стая, за да имаш възможност да избереш подходящата дейност според ситуацията, казва учителката.

СнимкаСпоред Люсил Шантийон е много важно и това, че децата се научават да бъдат самостоятелни, тъй като са отделени от родителите си:
Например, като това сами да ходят до тоалетната. Всички останали действия ги научаваме да ги правят сами, не само да пеят песнички на френски, но и да държат молив, да се опитват да рисуват. Това са неща, които се учат през цялата година, добавя Шантийон.

Родителите, които са избрали тази форма на обучение пред яслената група, са на мнение, че такъв вид обучение от най-ранна детска възраст на децата им е по-полезно, тъй като те започват да усвоят чуждия език почти като втори майчин.

Основната причина да го запишем толкова рано на училище е ранното детско развитие през езика, каза за Радио София една от майките на малчуганите -  Виолета Дечева:

СнимкаАз и мъжът ми смятаме, че това е невероятен шанс. Много са малко възможностите на толкова малка въраст да се учи език интензивно, отвъд английския. При семейства, които са със свободни професии, налага им се да пътуват повече по света. Така например, ако на нас ни се наложи в Англия, Тайланд, където и да е по света, където има училище в системата на френските лицеи, нашето дете може да влезе в системата, без какъвто и да е стрес и после  пак да се върне обратно тук.

Още мнения, чуйте в звуковият файл.


Снимки: Олга Добрева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02