Орлин Горанов: Ако се опитваш да спънеш някого, няма да го изпревариш

Снимка: Ани Петрова, БНР

Гост на предаването "Кой кой е" беше Орлин Горанов, дни след големия концерт в НДК за 60-тата му годишнина под надслов „Орлин Горанов на 60 - Златните дуети на България“. На сцената му партнираха едни от най-известните певици - Мариана Попова, Тони Димитрова, Кристина Димитрова, Маргарита Хранова. А празникът бе по идея на партньорките му на сцената.

"Искам да им благодаря. Отдавна коментираме такава схема, проект, дали може да се случи, защото в годините имам доста опити за летене, доста проекти с мои колеги... Сега се извинявам, че не съм поканил останалите мои партньори, защото още не ми е изкристализирал такъв концерт, в който бихме могли да се съберем всички на сцената. Ще трябва да продължи повече от 3-4 часа, като една опера на Вагнер... Но обиколихме някои градове в България и София, беше много емоционално и приятно".

"Артистите са професионални пътници"

Снимка"Обичаме да пътуваме и в това е магията - всеки ден артистът е на различно място, среща се с различни хора. Всеки концерт сам по себе си е нещо, което се случва веднъж в живота. Това е красотата на нашата професия", споделя артистът.Страда семейството, освен ако не пътуват заедно. Имало е и периоди, в които се е чувствал най-добре в момента, в който затвори хотелската врата зад себе си, за да остане насаме със себе си:

"Всеки човек има нужда от малко усамотяване, да си изчисти емоциите, да  си сглоби плана за работа, какво ще трябва да прави, в чия роля да влезе - аз съм и актьор. Оперната ми кариера е свързана с театрални постановки, в които играеш някого. Трябва по някакъв начин да влезеш в неговата кожа, да усетиш духа на произведението, да опиташ избягаш от реалността. Това са моментите, в които трябва да се концентрираш, да се абстрахираш от всичко".

С удоволствие "превключва" между поп музиката и операта

Когато човек е подготвен, няма проблем - има само малка разлика в звукоизвличането, казва Орлин Горанов. Още от малък се докосва до класическата музика като хорист в хор "Бодра смяна". Това е магическо усещане, споделя музикантът. В Ансамбъла на Строителни войски среща музиканти, които му помагат да се оформи като изпълнител. Пее първите си дуети с Росица Борджиева, пее и с Тоника. Влиза в Консерваторията, специалности "Оперно пеене", след като печели "Златният Oрфей" през 1984 година.

Orlin Goranov"Реших, че от тук нататък трябва да се опитам да се доразвия, да направя още нещо. В онези години "Златният Oрфей" беше Гран При, най-голямото признание за България. Тогава започнаха да падат жанровите граници в певческото изкуство по цял свят. Реших да опитам, защото класиката си е класика. Нашата вокална школа шества триумфално по всички световни сцени още от миналия век..."

В поп музиката обаче намира себе си. Обича да работи в екип, да участва в дуети. Участвал е в много проекти, по много различни поводи и за различни каузи. В момента работи по нов проект заедно с поета Ангел Симеонов, композитора Росалин Наков. Следващото участие е в коледен концерт в посолството ни в Рим, заедно с Еделина Кънева и Орлин Павлов.

Никога не прави равносметки, денят започва с усмивка

"Рано е още. Всеки Божи ден, всяка сутрин благодаря на Всевишния, че съм отворил очи и пак имам възможност да направя нещо", споделя музикантът. Никога не се занимава обаче с музика вкъщи. Обича да експериментира в кухнята заедно със съпругата си. Поддържа се с много движение и ходене. С приятелите си също само слуша музика, не разговаря за работата си. Съпругата му обаче не му спестява нищо, когато й покаже нова песен или проект. Вярва във висшите сили. Вярва, че има предопределение, съдба - "неща, за които човек трябва да си отвори очите и сърцето, за да види".

"Светът е хубав, животът е много шарен. И да е имало трудни моменти, вече са в историята. Всеки тежък момент е част от живота. Той е дошъл неслучайно, за да можеш да се опиташ да го прескочиш, или игнорираш, или решиш. Това са стъпки в нашия път, които са задължителни за израстването", посочва музикантът.  Не обръща внимание на завист и интриги.

Когато се опиташ да спънеш някого, няма да го изпревариш

"Това не е начинът да спечелиш. Когато обиждаш някого, или се опиташ да го спънеш, ти няма да го изпревариш. Понякога приемам тези неща като коректор, от гледна точка на това, че има още какво да се прави, защото никой не е перфектен. Даже се притеснявам, ако има само суперлативи, а няма негативи", казва певецът. На сцената предпочита да работи с приятели. Но се старае да не натоварва никого наоколо с проблемите си, но не се срамува да се извинява.

Още за работата на сцената, за семейството, приятелството и за новите проекти  - чуйте интервюто с Орлин Горанов!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02