Това е така, защото в нея се събраха двата полюса: от една страна изконното, българското, традициите в работата, в живота заедно с природните сили и стихии, а от друга - съвременното изкуство на млади хора, които живеят в Берлин. Така се получи искра, която дава резултати.
Като утвърден художник Явора Петрова от години насърчава таланта на своите по-млади колеги, не пести сили и идеи, за да им помогне в тяхното налагане в художествения живот. Макар да заявява, че всяка следваща изложба за нея е ново начало, а не продължение на това, което е започнато във времето, Явора не отрича и връзката с традицията:
Научих се да възприемам живота със своята дихотомия, т.е. едновременно тук и сега съществуват две истини - коренно противоположни, но и двете с право на съществуване. В случая съвременният поглед и традицията.
Проектът "Персонализирани традиции" в галерия "Ракурси" събира Явора Петрова и младите автори Ирма Водева, Велислава Гечева, Зоран Георгиев и Антония Ангелова. Явора е категорична, че с творбите си (създадени и показани през годините ) и най-вече с "Бъдник", която представя в изложбата, има желание да покаже красотата, която спира дъха. И още нещо. Художничката е убедена, че в "пейзажа на съвременното изкуство преобладават иронията и студенината". Зрителите, обаче, които обичат изобразителното изкуство, имат нужда от красота, от надежда и любов, казва Явора и допълва, че посланието й към тях е, използвайки традицията да се опитат да бъдат щастливи в съвременния живот.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..