Йордан Камджалов: Лиза Джерард синтезира моите търсения в изкуството

Има нужда от истинност на сцената

2
Снимка: kamdzhalov.com
Усещам концерта с Лиза Джерард на 14 март в зала 1 на НДК като своеобразна съдържателна кулминация на досегашната ми дейност. Така артистичният директор и диригент на "Генезис оркестра" Йордан Камджалов оценява проекта, който ще представи пред българската публика. Отбелязва, че повече от 22 години е под влиянието на гласа и личността на Лиза Джерард.

Участието на австралийската певица в проекта с представянето на "Симфония на скръбните песни" по Хенрик М. Гурецки с "Генезис оркестра" е повече от сбъдната мечта за маестро Камджалов, защото според него тя е човек, от който е учил как може в минимална форма да се разкрие максимално съдържание, човек, който синтезира търсенията му в изкуството. 

На въпрос: С какво Лиза Джерард го впечатлява? - Йордан Камджалов е категоричен: С нейната свръхдълбочина, свръхсъдържание и движение, което наричам музика на абсолютното  съдържание. Не смятам, че има друг по-подходящ човек, който може да разгърне това безкрайно съдържание на симфонията на Гурецки, който да има разбиране и към светлината и към смъртта, и към възкресението, и към катарзиса

А дали публиката е готова за този концерт? Маестро Камджалов смята, че макар за някои това да е най-големият риск в класическия сектор, за него това е огромен шанс и предизвикателство, защото, ако ние сме абсолютно честни, откровени, подготвени и преживяващи музикалния процес на сцената, тогава той ще може да бъде споделен и съпреживян с останалите.

Целия разговор с Йордан Камджалов - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02