Едва 42% от случаите у нас са открити в първи стадий

Проф. Галина Чакалова: Ракът на маточната шийка е болест на младите жени

Снимка: архив
С близо три пъти и половина се е увеличил броят на жените, заболели от рак на маточната шийка за последните 35 години, обяви пред Радио София проф. Галина Чакалова, началник на Отделението по гинекология в Специализираната болница за активно лечение по онкология, цитирайки последните данни на Националния раков регистър, публикувани през януари. На финала на Седмицата за борба с рака на маточната шийка разговаряхме с проф. Чакалова за профилактиката на заболяването и за начините на лечение.

Причина за появата на този вид рак е човешкият папиломен вирус (HPV), който се предава предимно по полов път. Профилактиката - или цитологично изследване, е най-сигурният начин да се предпазим от едно от най-тежките онкологични заболявания.

Проф. Галина Чакалова цитира думи на световноизвестния онкогинеколог Ян Бохман отпреди 40 години: "Когато една жена умира от рак, освен ракът е виновен още някой - или не е попаднала на лекар или самата тя не е отишла".

Снимка"Ракът на маточната шийка е от малкото заболявания, които се развиват много бавно. Това е заболяване, което може да бъде хванато в предраково състояние, което продължава няколко години и в никакъв случай не бих казала, че е сериозен проблем. По отношения на рака на маточната шийка България е с резултати на Третия свят и това се дължи на проблемите в обществото и тези, които самите жени са създали - ниска здравна култура", каза проф. Чакалова.

Ракът на маточната шийка е тумор, който може въобще да не се среща


За това обаче е необходима първична профилактика, много страни тя се прави освен на момичетата, и на момчетата - ваксина, която се слага още преди да започне половият живот, когато още не са имали среща с човешкия папиломен вирус.

Проф. Чакалова обясни, че не може да се счита, че само т. нар. "високорискови" подтипове на човешки папиломен вирус крият опасност. По думите й, всеки подтип може да предизвика рак. Онкогинекологът апелира да се правят ваксинации.  За съжаление у нас, за разлика от европейските страни, не се прави национален скрининг, а тежкото заболяване се открива най-често при млади жени.

Българките не проявяват интерес към своето здраве


"Те смятат, че някой им е длъжен. Ако няма програма, трябва сами да се организират и да направят профилактичен преглед с цитонамазка. Когато едно момиче започне да води полов живот, се приема, че е потенциално рискова да бъде заразена с човешкия папиломен вирус. Според проучване на производители и търговци на презервативи, българите не ползват достатъчно презервативи. Ако едно момиче бъде хванато навреме с предраково състояние , то ще бъде излекувано без никакви последствия за нейното здраве", каза проф. Чакалова. Тя посочи, че според данните от Националния раков регистър - заболяването засяга най-вече младите жени.

Едва 42 процента от заболелите у нас обаче откриват заболяването в първи стадий. В различните области на страната заболеваемостта е различна и това зависи най-вече от възможностите за профилактика. По-ниски са нивата в големите градове, сред които и столицата - средното ниво на заболеваемост в страната е 18 на 100 хиляди жени, в София са 10. Има обаче и области с много висока заболеваемост - сред тях Враца, Кюстендил, Силистра и Видин, където нивата достигат до 50 жени.

Още за това колко често трябва да се прави цитонамазка, какво означават резултатите, в какви случаи се налага лечение и какво е то - чуйте интервюто с проф. Галина Чакалова!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02