Проф. Байкова: Наднорменото тегло влияе негативно върху фертилността

Пролетта е подходящ сезон, за да детоксикираме и пречистим организма си

Проф. Донка Байкова
Снимка: Ани Петрова, БНР
Тази седмица в "Радиоприемница" обръщаме внимание на здравословния начин на живот, но не само защото пролетта идва и имаме желание да изглеждаме добре, а защото, когато се грижим за нашето тяло, то ни се отблагодарява, боледувайки по-рядко. Тонусът ни се повишава, а от там настроението и продуктивността ни също.

Днес гост в студиото бе проф. Донка Байкова - зам.-председател на Българското дружество по хранене и диететика, преподавател във Факултета по обществено здраве към Медицинския университет - София. Тема на разговора ни бе здравословното хранене и начините, чрез които да се подготвим за пролетта. Попитахме я все пак, как да свалим онези 3 кг., натрупани през зимния период, защото скоро няма да можем да се прикриваме с дебели шалове. Проф. Байкова ни каза също и как да пречистим организма си чрез пост и внимателно и постепенно за направим захранването след това.

Според проф. Байкова е много важно да бъдем информирани и да следим модела си на хранене и теглото си, защото то не е само козметичен ефект или дефект, а е проблем на нашето здраве. Тя посочи, че когато килограмите са повече, вече са рискови за здравето ни.

Мастните депа не са разположени само в онези области, които се виждат в огледалото. Мастните капсули се натрупват около сърцето, получава се мастна инфилтрация върху черния дроб и натрупвания върху съдовите стени. Свръх килограмите натоварват костно-ставния апарат, тежи ни, искаме да седнем, защото не сме биотонизирани.

След приключване на растежа, което става при девойките на 16 г., а при момчетата на 20 г., при качването на килограми ние увеличаваме само размера на мастните клетки. Броят им е фиксиран и е постоянна величина след приключване на растежа. Уголеменият размер превръща мастните капки в ендокринни жлези - т.е., те стават хормонално активни и отделят много голяма група хормони, които объркват хормоналния баланс на съвременния човек.

Проф. Байкова посочи, че това може да доведе до болестта на Хашимото, да се обърка функцията на щитовидната жлеза, обърква се и секрецията на инсулин – ставаме инсулинно резистентни, в началото с ниски стойности на кръвната захар, но това е преддиабетно състояние. Много скоро може да се развие диабет и да се смути половата система, в това число и фертилната функция на жените.

За онези прословути три килограма, с които все се борим, проф. Байкова казва, че трябва да се вземат мерки докато наистина са само три. Те са често пъти физиологични, защото през зимата консумираме по-високо калорийни храни, а през пролетта апетитът, който определя потребността на човек, ни подсказва, че имаме нужда от по-леки храни.

Този период се припокрива и с постите, които са част от църковния календар и служат за духовно пречистване, но по медицинските правила е много подходящ и за детоксикация на организма.

Относно дължината на поста, проф. Байкова казва, че е важно да сме гъвкави и да се вслушваме в потребностите на нашия организъм и в реакциите на този вегански модел на хранене, както и да се доверяваме на съветите на специалистите.

Периодът на Великденския пост е с много променливи температури и не се препоръчва силно редуциране на калориите. Всичко трябва да става постепенно, а местните и млечни продукти трябва последователно да се изключват от менюто.

Захранването след поста е много важно, посочва проф. Байкова и ни съветва постепенно да включваме в менюто си месните и млечните продукти, така както сме ги изключили в началото на поста.

За да имаме добра имунна защита срещи вирусни и други инфекции през този период, трябва да използваме целия арсенал на зърнените и бобови храни, на ядковите плодове и семена, гарнирани ги с двойно повече зеленчуци и плодове.

Какво примерно меню ни предложи проф. Байкова и как по-лесно да се преборим със затлъстяването - вижте във видеото.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02