За връзката между физическото, душевното и духовното здраве

Доц. Иванка Кирова: Ако духът ни е здрав, той ръководи всички други тела

Природата е най-добрият антистресант
Снимка: БГНЕС

Човек сам държи здравето в ръцете си - ако той знае как да диша, да се храни, как да поема течности, да се движи, как да почива, да спи…
Това казва в „Часът на здравето Иванка Кирова - доцент в Катедрата по физиотерапия, курортология и рехабилитация към Медицинската академия. Привърженик, апологет и популяризатор на природосъобразния живот и неговите съставни части, както и на безлекарствената терапия. Закърмена е с природните методи на Петър Дънов, Петър Димков и Луи Куне, а също и мирогледа на д-р Рудолф Щайнер. Автор е на над 100 научни труда, повече от 15 книги и учебници, статии, филми и лекционни цикли, поддържа блог.

Преди близо 30 години тя решава да напише на популярен език книга за факторите на природосъобразния живот и тогава (1989 г.) тя става бестселър – с близо 140-хиляден тираж.

Природосъобразен живот е този, който е съобразен с външната и собствената (вътрешна) природа за индивид, обяснява специалистката. 

Дишането е част от душевния свят. Може да се учудите като ви кажа - то дори зависи от движението на планетите. Човешкото същество е много свързано с космоса. Всяко вдишване и издишване има значение за физическото, но и за душевното ни тяло.

Дишането подсилва душата на човека.

Всеки човек има жажда да разбере света. Аз 40 години съм посветила за една духовна наука, да разбера що е духовно здраве. Душа и дух не са абстрактни понятия. Те са наши тела, които оживотворяват и ни правят човеци.

Физическото ни тяло е част от материалния свят. Но освен него има и душа (астрално тяло), както и Аз (его), духовно тяло, божествената искра. Това е устройството на човека.

Ако духът ни е здрав, той ръководи всички други тела. Доц Иванка Кирова с една от последните си книги Снимка:Георги Нейков

Храната и течностите са важни – те дават основата за физическото и етерното ни здраве.
Но защо мисленето е важно? Душата ни съдържа мисъл, чувство и воля.

Има три космически закона, на които всяко детенце трябва да бъде научено. Всеки човек:

1. Да мисли истинно. Да не лъже.
2. Трябва да правим добро. Волята ни трябва да се ръководи от цели, идеали, стремежи. Да не мислим само за материалното.
3. Да се радваме на красивото, на хармонията в живота.

От Средновековието насам човешките сетива са затворени. Развива се интелектът и науките в материален аспект. Но сме откъснати от духовния свят, нямаме вяра..

Най-трудното за човека е да бъде търпелив. Днешният човек бърза непрекъснато, но не знае накъде. От всякъде сме подложени на стрес. Включително и на т.нар. бавен стрес – лоши новини, дори компютърните игри за малките…
Как можем да противодействаме?

Всяко излизане сред природата е невероятен релакс. Дори в градския парк. Или в близката планина.

СнимкаПриродата ни дава първото антистресово лекарство. Тя ни дава енергия, дава ни хармонията.

Освен това е добре всеки ден човек да отделя 5-10 минути за отпускане, за самооценка и ретроспекция на деня – какво се е случило, как е постъпил в определени ситуации, как е изглеждал отстрани, в очите на другите хора. И да се опитваме да ставаме по-добри…

В яд човек обижда другата душа, но преди всичко вреди на себе си, отбелязва още доц. Кирова. И обръща внимание на значението и въздействието на прошката, молитвата, благодарността.

В древните мистерийни школи са учили на 3 неща: равновесие - на чувства, воля; смелост, кураж - да посрещаш и преодоляваш несгодите; накрая идва мъдростта.

Доц. Кирова разказа още, че преди години е била с наднормено тегло и 75% инвалидност, но с режима, който си е наложила, днес тича по стълбите, килограмите са ѝ в норма, умът ѝ е по-добър отпреди…

Чуйте целия разговор на Георги Нейков с доц. Иванка Кирова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02