Георги Чакъров за тайните на троянската керамика

Снимка: Радио Варна

Грънчарството е един от най-древните занаяти в света. Керамиката е един от най-старите художествени занаяти в българските земи. Глинените изделия служели в сватбените и погребалните ритуали, задоволявали и ежедневните битови нужди. Характерни за троянската керамика са шарките, изобразяващи битови мотиви, елементи на народното облекло и природата. В цветово отношение преобладават меките земни тонове – жълто, зелено, кафяво. През последните години обаче цветовата гама става все по-пъстра, разработват се различните варианти на известната "троянска шарка". 

Това разказа за Радио Варна Георги Чакъров, който от почти четвърт век разпространява по цял свят троянската керамика и това го прави повече от горд и щастлив.


Снимка- Работя на този пазар ("Чаталджа") от 22 години.

- Какво продавате на варненци и на гостите на града?

- Предимно на българските и чуждестранни туристи, и на гражданите във Варна продавам троянска битова керамика, която се цени много по всички континенти. Имам клиенти, които, като дойде лятото, идват непрекъснато и пазаруват от мен. От Йоханесбург имам клиенти, от Сидни, от Рио де Жанейро и от много други страни - САЩ, Канада... Много добри клиенти са ми тези българи, които са заминали в чужбина.

- Откъде е керамиката, която предлагате?

Има много специалисти в България. В Троян има около 75 фамилни работилници, в които се събират хора от един род и работят. Тези, които са по-работливи от другите - просперират много и изнасят своята продукция за Гърция, Турция, Полша, Русия и за цяла Европа.

- Пазарът за съжаление вече е "залят" от много китайска некачествена стока. Как да разпознаваме качествения български гювеч?

- Качественият български гювеч има трайно оцветяване. Боите, с които се оцветява са силикатни, а китайската керамика се оцветява с книжни ваденки. Те са залепват, пече се при 250 градуса и се получа много интересно оцветяване и така хората лесно се привличат от цветните рисунки. Българската керамика се изпича със силикатните оцветители при 1200 градуса и след хиляди години шарките остават непроменени.

Снимка- Какво най-много се купува от Вашето магазинче?

- Дреболии - солнички, купички в различни цветове, чаши, малки чинии, гювечета, кадилници.

- Уникални са. Всяка чиния е различна...

- Точно така е. Всяко нещо за себе си е уникално, понеже се прави на ръка. Това е изключително трудоемък, робски труд.

- Идва Гергьовден, вие сте Георги. Какво слагате на трапезата си, приготвено в троянски гювеч?

- В един троянски гювеч може да се сложи всичко. Слага се в студена фурна и се наглася на температура 120 - 150 градуса за да става бавно изпичането. Колкото повече зеленчуци се слагат, колкото повече лук се слага, защото лукът е майката на всички подправки, става толкова по-хубаво. Сложена от вечерта на по-ниска температура, на сутринта гозбата е сготвена с неповторим аромат и вкус.

- И по-вкусно ли става месото, сготвено в гювеч?

- Най-вкусното месо става в гювеч, защото се задушава. Нито има пържене, нито има варене... и е здравословно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Режисьорът Галин Стоев: Декомплексираният простак е модел в йерархията на българското общество

Галин Стоев е европейски театрален режисьор, известен с чувствителния си подход при работата с актьорите и интереса към съвременната драма. Получавал е множество театрални награди както в България, така и по света. Работи с Comedie Francaise, Theatre nationale da la Colline, BAFF theatre в Антверпен и много други. От началото на..

публикувано на 27.08.18 в 13:15

SMOKIE се готвят за концерта във Варна

Концерт на SMOKIE в България – вече не звучи като изненада. Но всеки път, когато легендарните британци посетят страната ни, залите са пълни, а публиката пее с пълно гърло незабравимите хитове на групата. За първи път SMOKIE правят концерт във Варна през далечната вече 1981 година. Близо 40 години по-късно варненската публика отново ще се..

обновено на 08.02.18 в 07:49
Атанас Липчев

Спомен за Атанас Липчев

67 години от рождението и 8 години от смъртта на знакова за Варна личност отбелязваме днес – писателят романист Атанас Липчев. Работил като учител, през 1981 става редактор на Икономическия университет. Първата му книга – сборникът с разкази "Вълча любов", излиза пет години по-късно. Дотогава книгата е връщана 4 пъти от варненското..

публикувано на 06.02.18 в 12:50

Добруджанският певец Иван Георгиев - около него слънчице грее...

Винаги, когато съм го слушала, тогава и сега, си представям слънчице - красиво, меко, топло.  - думите са на народната певица Галина Дурмушлийска , с която разговарях в предаването "Съботна трапеза" . А повод за нашата радиосреща беше датата 29 ноември, тогава се навърши четвърт век откакто добруджанският певец Иван Георгиев не е между нас...

обновено на 12.12.17 в 23:06
Димитър Гугов

Гъдуларят Димитър Гугов: Да вдигаме най-много шум с възможно най-много струни!

"На мен ми се свири рок с Вас!" - така започва историята на една етно-рок група, в която свирят българин, монголец и французин. "Варварските цигулки" (Violons Barbares) е една от най-успешните етно формации в Европа - рожба на гъдуларя Димитър Гугов . Буйни къдрави коси, малко развален вече български, широка усмивка и широки хоризонти на..

обновено на 28.11.17 в 14:21

Музикантът Йордан Данев: Винаги има поне още едно решение, което е по-добро

Йордан Данев е от музикантите, които работят тихо, без излишен шум около себе си, но системно и целенасочено, и с интересни идеи. Не е фен на станалото задължително, като че ли, "фейсбук говорене" и това донякъде го "скрива" сред изобилието от музикална продукция. И въпреки че е акордеонист с дългогодишен корепетиторски стаж, в последните години все..

обновено на 15.11.17 в 16:44
Julian's Laughter

Кой е Джулиън и защо се смее?

"Julian's Laughter" (Смехът на Джулиън) е най-новата група на  Славин Славчев В предаването "Джем сешън" Славин Славчев представи най-новия си музикален проект, а слушателите на Радио Варна първи чуха дебютния сингъл "Lost". Оказа се, че това е група, която е "узрявала" няколко години. Песните, които сега работят, включително и първия..

публикувано на 03.11.17 в 17:44