40 години на сцената и "Златен век" за голямата ни балерина

Силвия Томова: Заповядайте на премиерата на "Нестинарка" в Стара Загора

В сутрешното ни "Радиокафе" ни гостува една от гранддамите на българския балет - Силвия Томова, която бе удостоена със "Златен век" от Министерството на културата за принос в културния живот на страната ни и за популяризиране на българската култура по света.
Силвия Томова въприема като лична кауза представянето на български творби на сцената и разказва за репетиционния процес, за това, което творбата на Големинов символизира, за впечатляващо интернационалната трупа на балета в Стара Загора (в която има балетисти от цяла Европа, както и от Азия) и как всички постепенно се запалват и "влизат" в историята и мистичността на "Нестинарка". Като любопитен балерината споменава факта, че на премиерата тази вечер (23 май) в Стара Загора в ролята на Найден ще танцува албански балетист. 

Силвия Томова е завършила прочутата Държавна балетна академия в Санкт Петербург. Дългогодишна примабалерина на Софийската опера с над 90 роли! Лауреат е на конкурсите във Варна, Осака, Париж и Москва. Работила е с някои от най-големите хореографи, често е канена за жури в престижни конкурси по целия свят. Активно преподава - от хореографското училище до НАТФИЗ и НБУ. Четири години е художествен ръководител на Националния балет на Софийската опера, била е начело на балетните трупи в Пловдив и Русе, а от година и половина работи с балета на Старозагорската опера.

Това е много, много кратък вариант на впечатляващата биография на Силвия Томова, която тази година празува 40 години на сцената - юбилей, който съвпада с 90-годишнината на балета у нас... и със 110 годишнината от рождението на композитора Марин Големинов. Тези три годишнини намират пресечната си точка в най-новата постановка на Старозагорската опера, чиято премиера е тази вечер. Става дума за най-поставяния български балет - танцовата драма "Нестинарка"на Големинов. Силвия Томова е била една от най-запомнящите се интерпретаторки на главния персонаж в творбата - Демна. Именно тя играе на eдна от премиерите на "голямата" постановка на незабравимата Маргарита Арнаудова през 1986 в Софийската опера. Това е постанвката, която Силвия Томова с наградата Златен вексега се възстановява в Стара Загора "под зоркия поглед" на дъщерята на голямата ни хореографка - Олеся Пантикина.

Премиерата на танцовата драма на Марин Големинов "Нестинарка" е в първите дни на 1942 година на сцената на Народния театър. Само за една нощ тя донася голяма известност на 32-годишния тогава Големинов, завърнал се след спецаилизации в Париж и Мюнхен. Хореографията е дело на Мария Димова, която "донася" в софийската трупа най-модерните тогава тенденции от Европа (тя е специализирала при прочутата Мери Вигман). Само за година се играят 30 представления на "Нестинарка" при пълна зала! Още в края на 1942 "Нестинарка" гастролира във Франкфурт и оттогава не престава своето шествие по сцените. Играна е в Испания, Русия, Чехия, Полша, а версията на Маргарита Арнаудова за балет "Арабеск" - в над 50 държави по света. Големинов сам пише либретото по едноименния разказ на Константин Петканов

Чуйте цялото интервю със Силвия Томова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02