Христо Димитров: Новият спектакъл на ансамбъл "Българе" ще е нещо невиждано

В началото никой не ми вярваше, дори майка ми, споделя хореографът

Ансамбъл "Българе"
Снимка: официален профил

Христо Димитров:

Възраждането е това, което променя цял един народ, както Паисиевата история. Но в наши дни Възраждане може да има във всяка сфера на нашия обществен живот - в спорта, в културата, в политиката. Един политик, един кмет, един треньор, един тенисист може да промени цяла една област от живота. Ние не правим Възраждане, Възраждане не се прави от един ансамбъл, а от цял един народ. Но ние сме един мощен мотор, който върви напред в студ, в дъжд, в мизерия, в радост - винаги "с факлата напред".


Един човек с истински български заряд в душата бе гост в нашата "Радиоприемница" - продуцентът и хореограф на Националния фолклорен ансамбъл "Българе" Христо Димитров. Без да изневери на прямото си общуване, той бе пределно откровен, отговаряйки на въпросите на Катя Василева за създаването на "Това е България", "Осмото чудо", "България през вековете", смисъла на определението "фолклорно богатство" и дългия път до съвършенството, който започва още преди 16 години.

Екип на Радио София посети репетиция на ансамбъл "Българе", като направи последователите си в социалните мрежи съпричастни, макар и за броени минути, с "тайните от кухнята" на професионалните танцьори. Още в самото начало, в лицето на Христо Димитров пред нас се изправи един авторитетен, обаятелен, организиран и общителен човек, който говори емоционално и завладяващо, а първите му думи към радиоекипа бяха: "Тук, в тази зала се случват само позитивни неща, сега вече и за вас денят ще върви по друг начин, зареден с енергия". След това ни се оплака, макар и на шега:
     
Христо ДимитровВ началото никой не ми вярваше, когато казвах, какво искам да направя. Майка ми дори не вярваше. Единствено ми повярваха Ян Чарлз Андерсон и моята сестра Елена. Сега казвам, че ще направя един голям световен спектакъл, с който изключително ще вдигнем нивото на танцовото изкуство в България, той ще бъде нещо грандиозно и на световно ниво, и пак не ми вярват. Същата работа като преди 16 години... Все човек трябва да се доказва!
     
С усмивка Христо Димитров ни увери, че всичко около новия проект все още е "дълбока тайна", но открехна вратата съвсем мъничко, като каза, че в него ще се представят песните и танците на няколко народа - на България, на Гърция, на Турция, на Румъния, на Русия, като може да бъдат включени и други страни:

Ще бъде нещо изключително грандиозно, невиждано нито в рамките на България, нито в рамките на Европа, а по всяка вероятност и по света. Има големи шоуспектакли, но те не са пътуващи. Нашето ще бъде направено така, че да може да го местиш.
     
Един от спектаклите на ансамбъл "Българе" носи недвусмисленото име "Осмото чудо". Дали това определение е достатъчно подходящо за българския фолклор? Провокиран от този въпрос, продуцентът ни върна в един от най-ярките си спомени:

Когато стартирахме, фолклорът беше "под земята". Преди 12 години, когато ние обявихме кампанията "Второ българско възраждане", аз вече бях усетил възвръщането на интереса на българите към танцовото ни изкуство. Това стана след спектакъла "Това е България". Ние бяхме направили книга за впечатления и когато започнах да чета какво са написали зрителите в тази книга, аз изтръпнах целия. Имаше думи, от които личеше, че "сълзите са капали по страницата". Тогава разбрах, че запалваме нещо в сърцата на хората, което трябва да остане да гори. Защото иначе след една седмица те забравят това, което са гледали, грабват ги грижите, проблемите...

Но как всъщност се стига до "Осмото чудо":

Един спектакъл трябва да се роди, не можеш да го измислиш... И винаги идва "отгоре". Идеята за "Осмото чудо" се роди в хотел в Гоце Делчев, докато се бръснех. Спомням си датата - 14 февруари. Беше просто като гръмотевица - за една, две, три секунди цялата идея ми се роди в главата. Пуснах самобръсначката, излязох от банята, паднах на колене до леглото и казах: "Господи, какво беше това чудо, което ми се случи".

Следват три години неуморна работа - подготвяне на сценарий, шиене на костюми, изработване на реквизит и привличане на актьори. Много често се казва, че българският фолклор е най-богатият, но в какво точно се състои това богатство. Това са неравноделните ритми. Затова и Христо Димитров и танцьорите решават да го обяснят по такъв начин, че "да го разбере дори едно дете в първи клас в Китай".

С водещата Катя ВасилеваРедица негативи са останали от времето на социализма в танцовото ни изкуство и наистина е необходима една добра реформа. Асоциацията на хореографите в България трябва да бъде инициатор за тази реформа, но тя е немислима без участието на Министерството на културата, Министерството на образованието, парламента. Целият формат трябва да се смени, така както това беше направено в здравеопазването, образованието, транспорта, бе категоричен Христо Димитров.

Освен всички планирани спектакли през следващите месеци, Национален фолклорен ансамбъл "Българе" ще участва и във Фолклорната танцова панорама, която ще събере на една сцена професионални и самодейни състави. Над 2000 професионални и самодейни танцьори от 60 ще представят 280 танца в 15 града на страната. Хореографът застава изцяло зад тази инициатива:

Ако искаме самодейното танцово изкуство да се развива, тези самодейни танцьори трябва да имат досег до професионалните танцьори - да могат да се зареждат от големите, да могат да кажат искаме един ден да бъдем "ей като тия". Защото ние нямаме друг начин да си вземем танцьорите, освен от самодейните колективи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02