Стойчо Кацаров: Пушенето да се забрани и в игралните зали, регистър на психично болните ще откаже много хора от лечение

Общественото обсъждане на Проектозакона за изменение и допълнение на Закона за здравето продължава до 5 септември

Д-р Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

Най-съществените промени, които целят предложените изменения и допълнения в Закона за здравето, са свързани с разширяването на правомощията на Изпълнителна агенция Медицински одит (ИАМО), повишаването на санкциите за длъжностни и юридически лица, които не спазват предписанията и правата на пациентите; затягане на контрола относно тютюнопушенето на обществени места, (включително и с наргилета), както и евентуално изграждане на регистър на психично болните в Националния център по обществено здраве и анализи. 

Това коментира в ефира на Радио София д-р Стойчо Кацаров - председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ), по отношение на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, чието обществено обсъждане продължава до 5 септември

"При избора на новия управител на НЗОК (д-р Дечо Дечев - бел.а.) той защити в концепцията си идеята ИАМО да премине към касата като контролен орган. Явно по тази точка има разминаване с позицията на Министерството на здравеопазването, защото проектозаконът не предвижда подобно нещо.

Разширяването на правомощия и увеличаването на санкции обаче не водят от самосебе си до положителни резултати. Трябва да се промени отговорността ни като хора. Нужно е самият потребител (пациент) да е овластен да подава сигнали и жалби, иначе контролът не може да бъде ефективен.

Адмирирам изцяло мерките за ограничаване на тютюнопушенето на обществени места. Наргилетата също вредят на здравето.
Вече се дава възможност контрол да упражняват не само здравните инспектори, но и кметове и представители на други държавни институции. Но не знам по каква причина от забраните са извадени игралните зали. Досега и за казината важеше забраната. Изваждането им е необяснимо и от ЦЗПЗ ще изразим становището си по този текст, както и то отношение на регистъра на хората с психични разстройства. Вероятно такъв регистър ще улесни администрацията и МВР, но ще съществуват огромни рискове заради него хората да се откажат от психиатрично лечение, когато имат нужда от такова - от страх да не си загубят работата, за шофьорска книжка или учене, да не им остане клеймо за цял живот. По-разумно е в регистъра да се вписват хора, които са лекувани след съдебно решение или които вече имат доказани криминални прояви."

Законопроектът засяга и теми, свързани с откриването и финансирането на здравни кабинети, националните референтни лаборатории, здравните медиатори, органите на държавния здравен контрол.

Чуйте повече в разговора на Георги Нейков с д-р Стойчо Кацаров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02