Св. Иван Рилски – закрилникът на България

БНР Новини
Снимка: архив

На 19 октомври православна България почита паметта на своя небесен покровител Св. Иван Рилски. С името му се свързва най-таченият от всички българи манастир, паметник на ЮНЕСКО, съхранил през вековете вярата и духовността на народа. Негов пръв игумен бил Иван Рилски, който живеел дълги години в усамотение в дебрите на най-високата българска планина – Рила. Народът и Църквата ни го наричат чудотворец, заради множеството свидетелства за божествени изцеления и сбъднати съкровени молитви, благодарение на светеца.






Това, което знаем за него, не е достатъчно –
отбелязва отец Боян Саръев. – Времето, в което живее, е доста отдалечено, в края на IX и началото на X век. Това са трудни и болни времена за народа и държавата. Покварата сред висшите политически кръгове била голяма, съществували секти. А делата на плътта и разложението били всеобщи. Точно в такива сложни и трудни времена Бог изпраща Св. Йоан Рилски, за да ни научи на истините от Светото Евангелие.

Иван Рилски отричал стремежа към богатството, а алчността и завистта посочвал като най-големи пороци, които отклоняват хората от духовността. След като приел монашество, желанието му да посвети живота си в служба на Бога го отвежда в безлюдната Рила планина. Далеч от суетата на света той се отдал на молитвите си и когато самият цар Петър отишъл при него с плодове и злато, отшелникът не го допуснал до себе си, а само му се поклонил отдалеч. Царят изпратил щедри дарове, но светият старец приел само плодовете. В писмо благодарил за щедростта на царя, отклонил поканата за среща и отправил съветите си към него. Сред тях е и мъдрият завет към всички, които се стремят да управляват страната ни:

“Онзи, който иска да бъде пръв сред вас, нека бъде слуга на всички”.

Кротостта и смирението на Иван Рилски били пример за мнозина и въпреки усамотения живот, който водел, тойсе прочул сред православни и иноверци като застъпник пред Бога на всички нуждаещи се. Хората търсели непрекъснато неговата подкрепа и мъдри напътствия. Известен с чистотата и добросърдечието си, той още приживе бил наричан земен ангел и небесен жител. След кончината му през 946 г. е погребан близо до основаната от него Рилска обител. Като научил за смъртта на отшелника, цар Петър наредил мощите му да бъдат пренесени в град Средец, днешна София. Когато отворили гроба, учениците му видели нетленно тяло, изпълнено с благоухание. Пренесли мощите на 19 октомври и от този ден всяка година църквата ни тържествено отбелязва паметта му.



Именно там византийският книжовник Георги Скилица се изцелява, благодарение на застъпничеството на Иван Рилски и съставя житието му, а също и осем канона, посветени на него. По време на османското владичество, през 1469 г., монасите от Рилския манастир поискали разрешение на султан Мурад II и върнали мощите в светата обител. И до днес те помагат на всички, пристъпили с вяра:

Бог понякога върши чудеса пред иноверни, вярващи и невярващи, за да може по този начин да им отвори духовните очи – отбелязва отец Саръев и продължава . – Да видят, че един или друг светец притежава огромна сила на изцеление и чудотворство, за да могат да повярват тези, които още не са повярвали. Чудесата, които той върши, не са секвали и приживе, и след неговата смърт.

Едно от големите чудеса на светеца е през Балканската война, в късната есен на 1912 година. По пътя към османската столица Истанбул, при Чаталджа, той се явява по време на ожесточената битка с арабската кавалерия, за да вдъхне кураж на българските войници. За молитвеното застъпничество на св. Йоан Рилски разказва и архимандрит Климент Рилец в книгата „Чудесата на Св. Иван Рилски и чудотворната икона на Пресвета Богородица „Осеновица“ в Рилския манастир“. Там монахът грижливо и подробно описва разказите на всички, получили подкрепата на рилския чудотворец.

Снимки: архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

Празникът Възкресение ни връща вярата и надеждата за един по-добър свят

Великден е! Възкресение Христово е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Той се възприема като най-великото събитие в историята на човешкия род. На този ден се празнува възкръсването на Божия син от света на мъртвите. Той изкупил със смъртта Си греховете на човечеството, а с възкресението Си дал надежда..

обновено на 19.04.20 в 15:46

Отец Владимир Дойчев: Спасителят иска да види грешници, които желаят да се променят

Времето край Рождество Христово, когато блесват елхите в домовете ни и се изпълваме със светлина, насищаме с очакването за най-много чудеса. Но в еуфорията на празника като че ли забравяме за единственото и най-истинско чудо – Раждането на Спасителя. Покрай тази суетня около празника – обикалянето за подаръци,..

публикувано на 25.12.18 в 08:00

Видински учител обикаля света пеша преди повече от век

Преди повече от век един видински учител изоставя класната стая и тръгва да изследва света. Нищожните средства, с които разполага, не му позволяват да се качи на параход. Ала безпаричието не успява да сломи непоколебимия му дух – той взема със себе си скромен багаж и се отправя на околосветско пътешествие... пеша. Кой е авантюристът,..

публикувано на 17.12.18 в 08:30

Образът на Васил Левски не престава да ни изненадва и вълнува

Откритието на млад уредник от музея в Карлово преди броени дни предизвика истинска сензация за широката общественост и за изследователите на живота и делото на Васил Левски. Името му е Виктор Комбов, който по време на кратката си научна командировка до Държавния архив в Истанбул попада на непозната за българските изследователи снимка на..

публикувано на 11.12.18 в 11:34

Храм-паметникът „Св. Андрей Първозвани” в София пази паметта на опълченците на България

Тя е единствената не само в София, но и в Софийска епархия, започва разказа си за черквата „Св. Андрей Първозвани“ отец Стилиян Табаков, който служи в нея. Много малко са епархиите в Българската православна църква, в които има храмове с името на Свети Андрей. А този специално е свързан с паметта на загиналите за свободата на България опълченци,..

публикувано на 30.11.18 в 13:24

Една военноморска легенда продължава своя живот

Последната българска бойна подводница „Слава“ има  шанс да се превърне в музей на подводния флот. Вече седем години тя стои на  пристанището във Варна и чака да бъде решена съдбата ѝ. С течение на времето шансът подводницата да потъне в морето от отпадъци става все по-осезаем. Като спасителен пояс се явява предложението от фондация „Белославско стъкло“,..

публикувано на 29.11.18 в 09:00