Предпазлива търговия на Уолстрийт в очакване на ключовата среща между Доналд Тръмп и Си Дзинпин

Пазарите на акции на Уолстрийт стартира без ясна посока и при доста вяла търговия, тъй като вниманието на инвеститорите е насочено към планираната за събота среща между президентите на САЩ Доналд Тръмп и на Китай - Си Дзинпин, чийто изход щеше да определи дали търговската война, която разтърси през последните месеци финансовите пазари, ще ескалира допълнително, или ще има отслабване на напрежението между двете водещи световни икономики.

И трите основни американски фондови индекси се тъгуват недалеч от техните вчерашни нива на затваряне, като DJIA се понижава със скромните 5 пункта (понижение с 0,02%), докато широкият индекс S&P500 се повишава с 0,13%, а технологичният Nasdaq Composite - с 0,13%.

Индексът DJIA е на път да приключи със седмичен ръст от около 4% и с месечно повишение с 0,6%, докато индексът S&P500 - с повишение за седмицата с 3,9% и с 0,8% в рамките на месец ноември. Технологичният индекс Nasdaq пък е на път да отбележи седмичен скок с около 4,6%, но въпреки това се очертава да отбележи понижение за целия ноември с 0,6 на сто.

Предстоящите търговските разговори между Китай и САЩ в кулоарите на стартиралата в Буенос Айрес, Аржентина среща на лидерите на страните от г-20 е в центъра на вниманието на инвеститорите. Те се надяват двете водещи световни икономики да постигнат споразумение за отлагане на новото увеличаване на митнически тарифи, което Доналд Тръмп заплаши да приложи от 1-ви януари догодина, ако Китай не предложи съществени промени в досегашната си търговска политика.

Ключовата среща между лидерите на САЩ и Китай идва в края на седмица, в която шефът на Федералния резерв Джером Пауъл отправи послание към пазарните участници, че американската централна банка може и да не продължи през 2019-а година досегашната си политика на агресивно повишение на основните лихви, след като вдигне лихвената ставка с нови 25 базисни пункта на последното за настоящата година заседание на 18-и и 19-и декември.

Трябва да се има предвид, че именно речта на Джером Пауъл от сряда вечерта беше в основата на добрия подем на Уолстрийт през отминаващата седмица.

За разлика от продължителните търговски спорове между САЩ и Китай, лидерите на трите северноамерикански държави подписаха пред началото на срещата на Г-20 новото търговско споразумение между Съединените щати, Мексико и Канада (USMCA), което ще замени досегашния пакт, известен като NAFTA, който беше в сила през последния близо четвърт век. Самото споразумение предстои да бъде одобрено и от законодателните органи на трите държави, преди официално да влезе в сила.

Инвеститорите се надяват, че и търговските преговори между САЩ и Китай ще бъдат решени по подобен начин както пакта USMCA, който беше постигнат в 11-ия час (на 30-ти септември тази година), само след като американският президент Тръмп отправи през последните месеци серия заплахи, че може да оттегли Съединените щати от действаща северноамериканската търговска спогодба.

Известното безпокойство относно надеждите за позитивни новини след разговорите между президентите на САЩ и Китай буди информацията, че на срещата може да присъства и Питър Наваро - най-висшия търговски съветник на Тръмп и най-яростен застъпник на "войната с митата" спрямо Пекин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45