Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ, Канада и Мексико подписаха новото тристранно търговско споразумение, заменящо НАФТА

Подписване на търговското споразумение между Мексико, САЩ и Канада (USMCA)
Снимка: Ройтерс

Лидерите на Съединените щати, Канада и Мексико подписаха в петък новото тристранно търговско споразумение, което да замени Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА).

Те се договориха по принцип да уредят взаимната тристранна търговия за повече от един трилиона долара след година и половина тежки преговори, като самата сделка беше факт само час преди определения краен срок точно преди два месеца (на 30-ти септември), напомня Ройтерс.

Оттогава насам трите преговарящи страни се концентрираха върху конкретните формулировки и по-фините детайли на самата търговска сделка и до преди няколко часа все още не бяха постигнали окончателното съгласие относно споразумението, което лидерите на трите държави официално да подпишат преди старта на срещата на върха на Г-20 в Буенос Айрес, Аржентина.

Сега законодателните органи на трите държави също трябва да одобрят търговския пакт, официално известен като Споразумение САЩ - Мексико - Канада (USMCA), преди той да влезе в сила и да замени Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA).

Трябва да се има предвид, че американският президент Доналд Тръмп обеща по време на предизборната си кампания през 2016-а година да бъдат направени промени в досегашното споразумение NAFTA. В последствие той заплаши по време на самите преговори, че може да оттегли напълно САЩ от тристранната търговска спогодба, но в крайна сметка успя да принуди Канада и Мексико да предоговорят действащото 24 години споразумение.

По време на официалната церемония на подписването американският финансов министър Стивън Мнучин заяви, че споразумението за свободна търговия USMCA отбелязва "ключова стъпка" в бъдещото развитие на търговията между САЩ, Канада и Мексико. Той подчерта, че търговската сделка е добра както за фермерите, бизнеса и работниците, така и за пазарите на финансови услуги.

Търговският представител на САЩ Робърт Лайтизер пък изрази увереност, че споразумението ще има достатъчна подкрепа, за да бъде одобрено от Конгреса на САЩ, тъй като "мнозина депутати и от Демократическата партия биха гласували за него".

Лайтизер също така отбеляза, че би бил изненадан, ако планираната за събота среща между Доналд Тръмп и Си Дзинпин приключи без позитивен изход по отношение на търговските спорове.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна