Най-висшият икономически съветник на Белия дом Лари Къдлоу заяви, че все още има много пречки пред постигането на всеобхватна търговска сделка с Китай, но той е "предпазлив оптимист" след срещата между президентите Доналд Тръмп и Си Цзинпин, която доведе до временно примирие в търговската война между двете водещи икономики.
В събота Тръмп се съгласи да отложи планираното ново увеличение на митата за вноса на китайски стоки за срок от три месеца, за да предостави възможност на двете страни да проведат по-задълбочени преговори в опит да разрешат разногласията относно водените от тях търговски политики. Той обяви решението си след работна вечеря с китайския президент Си Цзинпин в кулоарите на срещата на Г-20 в Буенос Айрес, Аржентина.
В конферентен разговор с репортери Лари Къдлоу отбеляза, че срещата между двамата лидери може да доведе до евентуален пробив в търговските преговори.
"Мисля, че това е просто огромно, огромно събитие. Едно огромно събитие. Мисля, че личните отношения имат значение и ще видим какво ще излезе от всичко това. Аз съм предпазлив оптимист", посочи той, цитиран от "Уолстрийт джърнъл".
Белият дом обяви, че Китай е поел ангажимент да закупува повече американски селскостопански стоки и да намали много високите митнически налози върху вноса на произвежданите в САЩ автомобили. Къдлоу посочи, че е разбрал, че митата върху американските автомобили в крайна сметка дори могат да изчезнат (да бъдат сведени до нула), макар че допълни, че на този етап няма конкретно споразумение.
Той отбеляза, че това, което го прави по-оптимистично настроен, е самото участие на Си Цзинпин в този преговорен процес.
"Никога преди това не сме виждали такова директно участие на Си в подобни разговори", посочи Къдлоу, добавяйки, че китайският президент е показал много добро разбиране на спорните въпроси.
Топикономическият съветник на Белия дом все пак призна, че евентуалната сделка в никакъв случай не е сигурна.
"Ние вървяхме по този път многократно в миналото, само за да бъдем след това разочаровани".
Лари Къдлоу също така заяви, че "целият свят е съгласен с нас", че Китай трябва да отвори своите пазари, като го правят останалите страни.
"Китай вече не е развиваща се страна. Това е една развита икономика. Китайците са във висшата лига. И те трябва да бъдат подчинени на правилата на висшата лига", коментира той.
Междувременно финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин заяви в интервю за CNBC, че Доналд Тръмп е бил доволен от последната реч на управителя на Федералния резерв Джером Пауъл през миналата седмица, в която централният банкер сигнализира, че лихвени ставки са вече непосредствено под тяхното т.нар. "неутрално ниво" (лихвена ставка, която нито стимулира, нито ограничава икономическия растеж на САЩ). Само ден преди речта на Пауъл, американският президент заяви пред "Вашингтон Пост", че той "не е дори малко доволен" от решението си да го назначи за управител на централната банка.
Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..
Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..
Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..
Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..