В интервю за "Вашингтон пост" президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини председателя на Федералния резерв Джером Пауъл за неотдавнашните разпродажби на акциите, търгувани на Уолстрийт, както и за решението на американския автомобилен гигант General Motors да закрие няколко завода и да съкрати работни места.
Според Доналд Тръмп повишаващите се лихвени проценти вредят на американската икономика и заяви, че съжалява за назначаването на Джером Пауъл за ръководител на централната банка на САЩ по-рано тази година. "Не съм дори малко доволен от избора си на Джей (Джером Пауъл)", подчерта той в интервюто за "Вашингтон пост".
"Не обвинявам никого, но просто ви казвам, че Фед греши с това, което прави", посочи Тръмп, оплаквайки се, че Федералният резерв не е направил достатъчно, за да му помогне.
Президентът на САЩ многократно и публично критикува Пауъл и политиката на Фед на постоянно увеличение на лихвите през последните месеци и дори определи Федералния резерв като най-голямата заплаха за американската икономика. По-рано този месец двама сенатори пък предупредиха Тръмп, че неговите коментари биха могли да подкопаят доверието във Фед и да навредят на икономиката.
Междувременно участниците на финансовите пазари очакват с голям интерес изказването на шефа на Фед Джером Пауъл по-късно днес пред Икономическия клуб на Ню Йорк (след 18:30ч. наше време).
Внимателно ще се следят коментарите на Пауъл относно политиката на Фед за повишаване на лихвите през следващата година. В последно време представители на централната банка изразиха известна предпазливост относно перспективите пред глобалния икономически растеж и във връзка с резките колебания на финансовите пазари на фона и на поредните критики по адрес на Фед, отправени от Доналд Тръмп.
На този етап пазарните участници са твърдо убедени, че Фед отново ще повиши основната си лихва по-късно този месец и продължават да очакват, че федералната фондова лихва ще бъде вдигната най-малко още на два пъти през следващата година. С оглед на това ще се следи внимателно дали Джером Паулт няма да сигнализира за известни промени относно бъдещата политика на затягане на лихвите.