"Левски" с нова загуба в Лига Европа

Снимка: Reuters

Отборът на "Левски" записа 3-та поредна загуба в турнира на УЕФА Лига Европа - този път като гост на австрийския "Ред Бул" Залцбург с 0:1 в среща от група "G".

Домакините започнаха по-активно и натиснаха "сините" в собствената им половина, но трудно стигаха до положения пред вратата на Георги Петков. Австрийците все пак първи създадоха голова ситуация в 18-та минута. След центриране от корнер Петков не успя да изтбие добре и топката попадна в краката на Никола Покривац, който стреля силно от границата на наказателното поле, но вратарят на "Левски" успя да избие.

Само две минути по-късно Христо Йовов направи поредния си уникален пропуск със "синята" фланелка. Николай Димитров проби отляво в наказателното поле и пусна пас в малкото наказателно поле, топката отиде в краката на Йовов, който от 2-3 метра нацели страничната греда.

Домакините продължиха да контролират играта, а левскарите разчитаха на редки контраатаки. Във втората минута на даденото от съдията продължение Душан Швенто откри резултата. Георги Сърмов закъсня да покрие словашкия национал и той със силен удар от 25 метра прати топката в левия ъгъл на вратаря на Петков.

"Левски" започна по-добре след почивката и в 53-ата минута Зе Соарес получи пас на границата на наказателното поле от Николай Димитров, но бразилецът стреля слабо и право в ръцете на Еди Густафсон.

След час игра "Залцбург" можеше да удвои аванса си. Швенто беше изведен в чиста позиция в ляво от Покривац, навлезе в наказателното поле, но в последния момент си поведе по-дълго топката и Петков се хвърли в краката му и изби.

До края "сините" стояха добре на терена, но така и не успяха да стигнат до сериозно положение пред вратата на Густафсон.

Така австрийският първенец се утвърди на върха на класирането с пълен актив от 9 точки и направи сериозна крачка към класиране на 1/16-финалите на надпреварата. За "Левски" това беше трето поражение без отбелязан гол.

В другия мач от групата "Лацио" измъкна драматичен успех в Рим с 2:1 над "Виляреал". Италианците поведоха в 20-ата минута с гол на Мауро Сарате, който се разписа след асистенция на Хулио Крус. Испанците изравниха пет минути преди почивката, когато Себастиан Егурен засече с глава центриране на Жоан Капдевила отляво. В 68-ата минута Франселино Матусалем от домакините получи втори жълт картон след симулация и Лацио доигра мача с човек по-малко. Италианците обаче стигнаха до победно попадение в третата минута на даденото от съдията продължение. Александър Коларов пусна отличен пас към Томазо Роки и резервата преодоля Диего Лопес за 2:1 за римляните.

Статистика на мача "Ред Бул" - "Левски" - 1:0:

ФК "Ред Бул" Залцбург (Австрия) - "Левски" 1:0

1:0 Душан Швенто 45

стадион: "Ред Бул Арена", 17 800 зрители

Състави:

"Ред Бул" Залцбург: Еди Густафсон, Кристиан Швеглер, Ибрахим Секагя, Рабиу Афолаби, Франц Шиймер, Андреас Улмер, Кристоф Лайтгеб (80' - Симон Чиомер), Никола Покривац, Душан Швенто (90' - Адмир Владавич), Сомен Чой, Александър Циклер (75' - Джордже Ракич)

"Левски": Георги Петков, Живко Миланов (46' - Шакиб Бензукан), Виктор Генев, Йордан Милиев, Веселин Минев, Георги Сърмов, Лъчезар Балтанов, Седрик Бардон (56' - Георги Христов), Зе Соарес, Николай Димитров (65' - Жоазиньо), Христо Йовов

Срещи от третия кръг в група G на европейския клубен турнир по футбол Лига Европа в група "G":

"Ред Бул" Залцбург (Австрия) - "Левски" - 1:0

"Лацио" (Италия) - "Виляреал" (Испания) - 2:1