Няма да се закриват институти на БАН, съобщи министърът на просветата Сергей Игнатов на среща с КНСБ. Според Игнатов начинът, по който върви реформата в БАН, е механичен, затова трябва да се даде автономия на институтите по отношение на финансирането. След това дейността им ще бъде представена на германската научна организация "Макс Планк", в която се дава международно призната оценка за качеството на развиваната научна дейност.
Това, което трябва да стане задължително, е в оценяването да преобладава потребителят на образователната услуга, т. е. студенти, работодатели, да бъде представено обществото, заяви Игнатов по повод текстовете за акредитацията в проекта за закон за висшето образование. "Естествено, и професионалните критерии са изключително важни, но такива са и европейските препоръки и натам вървят нещата", каза Игнатов. Трябва да видим как университетът да бъде предприемчив, без да се нарушават законите, смята той. "Не можем да говорим в никакъв случай, че университетът е търговско дружество, в никакъв случай. Но университетът не може и да продължава да разчита само на държавната субсидия, така че тези права трябва да бъдат дадени", посочи Игнатов.
Кога ще има закон за висшето образование, не е ли странно ректорите сами да си пишат закона, добра ли е идеята помощник-ректорът да се назначава от ректора е да получава широки финансови пълномощия, възможно ли е акредитацията да става за 6 месеца и заложен ли е в нея конфликт на интереси можете да чуете в репортажа на Александра Михайлова.