Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Амнести Интернешънъл": Нобеловата награда е послание към събитията от Арабската пролет

Снимка: Архив

Либерийската президентка Елън Джонсън-Сърлийф, нейната сънародничка Лейма Гбоуи, която мобилизираше либерийските жени срещу гражданската война, и йеменската активистка за женските права и демокрацията Тауакул Карман спечелиха Нобеловата награда за мир.

Тази награда има огромна символична стойност за жените и момичетата по целия свят. Така те виждат уважението, което печелят жените на лидерски позиции, и разбират, че е възможно за всеки да постигне нещо, стига да е амбициозен. Това коментира в предаването "Събота 150" Маяна Молман - старши съветник в Международната правозащитна организация "Амнести Интернешънъл".

За Елън Джонсън-Сърлийф трябва да се каже, че в миналото "Амнести Интернешънъл" я определяше като затворник на съвестта, защото тя беше лишена от свободата си заради нейните убеждения. От дълги години тя работи за каузата, в която силно вярва, посочи Моллан.

Според "Аменсти Интернешънъл", Либерия все още има множество проблеми, свързани с човешките права. Либерия все още се възстановява от военния конфликт и повечето от тези проблеми са свързани с това.

Молман бе категорична, че не само в мюсюлманските държави има проблеми с правата на жените. Според нея Нобеловата награда е послание към събитията от Арабската пролет, в която жените също участваха активно.

Според Геновева Тишева – управител на Фондация „Български център за джендър изследвания”, е много важно, че и трите носителки на тазгодишната Нобелова награда за мир са от важни невралгични региони. Според нея, това ще повлече промени и в самите страни. Струва ми се, че тези страни ще бъдат силно респектирани от това, че тези жени са получили тези награди, добави тя.

Това, което свързва всички жени, които получават някакво признание, е именно борбата с ненасилнически средства. Това е голямо признание за всички жени. Това е потвърждаване на ролята на жените като агенти на промяната и по-нататъшно развитие на този процес на включване на повече жени, дори в тези страни, коментира още Тишева.

72-годишната Елън Джонсън-Сърлийф е първата жена, избрана за държавен глава на африканския континент. След като пое властта през 2005 г., африканската "Желязна лейди" се зае с възстановяването на страната си, опустошена от 14-годишни граждански войни, които отнеха живота на 250 000 души. Нобеловата награда се присъжда четири дни преди президентските избори в Либерия, на които тя ще се бори за втори мандат.

Втората жена, носителка на тазгодишната Нобелова награда за мир е Лейма Гбоуи, също е от Либерия. Тя мобилизира либерийските жени срещу гражданската война в страната им.

Третата носителка на наградата е Тауакул Карман от Йемен - активист, защитаващ правата на жените и демокрацията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна