Четири хиляди жени годишно чупят шийката на бедрената си кост, 800 от тях умират до година след това. Тази статистика изнесоха от Министерството на здравеопазването и от асоциацията "Жени без остеопороза" по повод световния ден за борба с това заболяване. То засяга предимно жени и води до рязко понижаване на костната плътност след 50-годишна възраст. Специалистите алармират, че заради модерния начин на живот тази болест инвалидизира все повече хора.
Около 400 000 жени и около 160 000 мъже над 50-годишна възраст в България са засегнати от остеопорозата. В момента у нас са регистрирани около 92 000 костни счупвания вследствие на тази болест. Около 35 000 лева са обобщените, преки и непреки, разходи за лечение на всяка една от тези фрактури, сочат изчисленията на здравното министерство.
Според специалистите броят на счупванията може да се намали от 6 до 8 пъти, само с правилна профилактика. Тя включва три основни стъпки: прием на калций, прием на витамин "D" и активна двигателна култура. По повод Световния ден за борба с остеопорозата от Асоциация "Жени без остеопороза" стартират проект за установяване на болестта сред възрастните хора в социалните домове. Проектът е на стойност 20 000 швейцарски франка и се финансира от Международната фондация "Остеопороза".