Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синдикати: Излизаме на национален протест, ако пенсионната реформа влезе в парламента

Снимка: БГНЕС
 

Лидерите на КНСБ и на КТ "Подкрепа" потвърдиха в предаването "Неделя 150", че и двата синдиката излизат от Тристранния съвет. Президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че решението е необратимо и предстои да се формализира с текст. Второто съвместно решение, което ще вземем, е за подготовка, организация и провеждане на национална протестна демонстрация, ако текстовете за промяна на пенсионната възраст влязат в парламента. Започваме и национална подписка за ефективни стачни действия по повод увеличаването на пенсионната възраст и премахването на добавката за прослужено време, допълни Пламен Димитров. Според президента на КНСБ драматичното намаление на вноските през последните години е довело пенсионната система до състояние, в което 60% от нейните разходи се финансират от данъците, а не от осигурителните вноски, както би трябвало да бъде.

Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, заяви че е против позицията на финансовия министър, който по думите на синдикалиста мисли само как да намали разходите в бюджета, без това да е съчетано с позиция как да увеличи приходите, за да има баланс. Тренчев сподели още, че  хората са силно притеснени от опитите, които се правят за отпадане на класа за прослужено време. Това означава намаляване доходите на хората, заключи лидерът на КТ "Подкрепа".

Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев с премахването на добавките за прослужено време няма да се намалят възнагражденията на работещите, защото има предложение да бъдат включени в основната заплата. Не става дума за безапелационно премахване на нещо, което съществува, а става дума за замяната му с нещо по–добро, допълни Велев.

В предаването "Неделя 150" икономистът Георги Ангелов изрази притеснение, че в България на един работещ се пада по един пенсионер. Тук има голям проблем и той се дължи на ранното пенсиониране. Хора на 50–55 години, които могат да работят, необяснимо защо са изхвърлени от пазара на труда, допълни още Ангелов.

Цялата дискусия чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени