Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психиатри: Държавата не полага никакви грижи за психичното здраве

Снимка: БГНЕС

В навечерието на големи празници, особено в края на годината, рязко зачестяват самоубийствата. 40 на сто от тях са по семейни причини, каза "Преди всички" д-р Михаил Околийски - бивш ръководител на направление "Психично здраве" в Националния център по обществено здраве. Това, че вече няма такова направление, ясно показва отношението на държавата към психичното здраве и в частност към превенцията на самоубийствата, каза д-р Околийски.

Празниците са повод за равносметка и теглейки тази житейска черта, много хора си дават сметка, че животът им не се променя към по-добро. Усещат в себе си празнота и невъзможност тя да бъде запълнена с положителни емоции. Семейните конфликти са причина за 40 процента от самоубийствата. Наблюдаваме постоянно увеличаване както на опитите, така и на успешните самоубийства. В западните страни това съотношението е едно към 5 - до 10, у нас - до 3-4. За миналата година имаме 2869 опита за самоубийство, успешни са 775.

Горчивите равносметки, тъгата, депресията са тревожни знаци. Най-важният ресурс е семейството. И най-неприятните чувства трябва да бъдат споделяни. Консултации с психиатър и психолог също са необходими. Факт е, че личните лекари не могат да покрият този аспект на грижата. Младите хора и децата също са ного засегнати - не са се научили да се справят с любовна мъка и да говорят със своите родители.

Няма никаква реформа в системата за психични грижи, каза още д-р Околийски.

Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Михаил Околийски чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна