Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
На въпроса дали можем да вярваме на рейтинговите агенции, няма как да получим отговор, без да отговорим на друг - на кого можем да вярваме повече, отколкото на тях, а на този въпрос няма отговор. Това, от което се нуждаем, е независим актьор, който да ви предупреждава за потенциалните рискове, на които са изложени инвестициите на вашата баба, например. Вие бихте искали да знаете дали инвестициите, които е направила, ще имат възвращаемост или не. Липсата на всякакъв по-добър източник на тази информация, означава, че рейтинговите агенции играят тази роля сега и никой не е могъл да даде по-добър отговор. Ако рейтинговите агенции не съществуваха, някой щеше да ги измисли. Това каза Сони Капур, изпълнителен директор на икономическия тинк-танк Re-Define.
По отношение на различните прогнози на трите големи агенции по отношение на Франция Капур обясни: Мисля, че е добре, когато има повече различни мнения. Ако има три големи агенции, които винаги са на едно и също мнение – нещата биха били по-зле. Това е икономика и политика, каза той и допълни, че е добре, че различните агенции имат различни прогнози.
По отношение на данните за публичния дълг, за които не се заплаща, Капур обясни: След това, което се случи с Гърция, знаете, че не можем да вярваме винаги на данните за публичния дълг. Това обаче не опира до рейтинговите агенции. Те използват най-добрата налична информация, за да направят заключението си и ако ги нямаше и смятахме да инвестираме в Гърция, и ние щяхме да използваме тази информация. Въпросът опира по-скоро дали има страни, на чиято подадена от властите информация може да се вярва. Затова е време да поставим тези проблеми и да имаме доста по-прозрачен режим, така че да вярва на данните за външния дълг.