Интервю на Веселина Миланова с Десислава Атанасова
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Има ясно орязване на всички общински болници, а същевременно е налице тенденциозно покачване на бюджетите на някои болници с 35-50%, а дори и с повече. Това заяви в предаването "Преди всички" д-р Динчо Генев – член на Управителния съвет на Сдружението на общинските болници. Беше ни обяснено, че бюджетите са разпределени по определена методика, но ние така и не можахме да разберем точно как е станало едни болници да получат увеличение, а други не. Беше ни обяснено, че е взето само последното тримесечие на годината, а не е оценено на базата на цялата година, обясни той. Според него не е логично да се взима последното тримесечие като база, на която да се прогнозира бюджетът за следващата година. Той подчерта, че заболеваемостта в страната има периодичност, като съответно обемът на заболяванията е много по-висок през зимния сезон, т.е. в първите 6 месеца на годината, отколкото в последните 6 месеца. Като че ли тенденциозно е взето това последно тримесечие, смята д-р Генев и добави: Получихме обещание, че след 15 март ще започне разглеждане на бюджетите на всички болници по отделно с участието на БЛС, представители, управители и директори на болниците от съответната област. Бюджетите ще бъдат преразгледани.
Стандартите, на които трябва да отговарят болниците, са направени така, че не могат да представят качеството на работа. Методиката отчита количествения, а не качествения показател. В момента пред болниците са поставени много високи изисквания за количество персонал, а в края на краищата това не отговаря на качеството, което тя предлага. Стига се до изкуствено източване на болниците, коментира още д-р Генев.
Той подчерта, че вече са направени проверките на инспекторите от районните каси за апаратура и специалисти, за да сключват договори за скъпо платени лечения: Това са глупости, че те тепърва ще проверяват. Ще проверят пак като в музей. Има болници в България, които буквално са като музеи, пълни с много добра техника, но толкова. Покрай базата на тези стандарти изведнъж забравихме, че все пак на това население трябва да се предлага някаква здравна помощ.
Днес в здравната комисия ще бъде изслушана НЗОК с прогнозните бюджети на болниците. По този повод председателят на комисията Десислава Атанасова обясни: Появиха се много сигнали от най-различни области на страната, че има проблем с техните прогнозни бюджети. Има изработени правила, по които се разпределят тези бюджети. Искаме да видим как е станало разпределението на тези публични средства. Появиха се информации, включително и от съсловните организации, че има непрозрачно разпределение. Именно заради това днес сме свикали това извънредно заседание. На него сме поканили не само Надзорния съвет на Касата, но и ръководството й, комисията, която е изработила тези правила и ги е представила за одобрение, както и всички директори на РЗОК. Целта на това изслушване е да видим действително как е изработена методиката за определяне на прогнозните бюджети и има ли непрозрачно разпределение на средства.
Атанасова подчерта, че не могат да върнат прогнозните бюджети за доработване, защото вече са подписани договорите с лечебните заведения. Съгласно Националния рамков договор обаче има възможност на първо тримесечие бюджетите да бъдат преразгледани. Според нея след първото тримесечие трябва да бъде направен анализ на всички лечебни заведения и отново ръководството на НЗОК да го представи пред здравната комисия.