По-добре да разкарат още сега идеята за полицията с мегафоните. Тя е показател за интелектуалното ниво на някои хора. Да се надяваме, че няма да направят и тази глупост. Това е мнението на психолога Христо Монов.
В предаването "12+3" той добави: Трябва да се организира друг тип активност, друг тип присъствие на държавата. Хората се нуждаят от това да усетят, че действително има някаква грижа за тях, по-бързо да стигнат до тях материалите за ремонт на домовете им, по-бързо да стигнат сумите, които са им необходими за това. Да вземем пример с матурите – какво би могла да направи държавата – да разбере, че ситуацията в Перник е екстремна, това е огромно масово природно бедствие, което засегна милиони хора. Не може сега да упорстваш децата да се явят на матури или пък да ги оставиш на есен. Може да се вземе едно нормално решение, което ще внесе голямо успокоение в града. Просто да се признаят, тъй като става дума за втората матура по желание. На тези деца да им се оформи една оценка на базата на това, което са показали през учебната година. /.../ Нещо друго, което трябва да правят нашите държавни органи, за да почувстваме, че има държава - когато се появи някоя врачка моментално да бъде поставена там, където и е мястото. Ако няма психични отклонения, съответно да бъде в ареста, защото това може да се тълкува и като тероризъм в тази ситуация. Може да възникне такава паника, която да помете цялата държава.
Тук вече не говорим за първична травма, тук травмата е вторична, тъй като тези хора вече една седмица живеят в това състояние. Когато са намалели съпротивителните сили, ти си на границата на изчерпването. След този трус по-вероятното е да дойде пълният срив, смята още психологът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.