Насекоми и водорасли може да са храната на бъдещето, твърдят учени
публикувано на 30.07.12 в 12:01
Снимка: ЕПА / БГНЕС
Увеличаващите се цени на храните, нарастващото население и притесненията за околната среда карат ООН и правителствата по света да се притесняват за това как хората ще се изхранват в бъдеще. Решенията на проблема може да включват насекоми, водорасли и месо от стволови клетки, посочва БиБиСи.
Според хранителния футуролог Моргейн Гей насекомите ще станат основна част от диетата ни в бъдеще и вероятно ще бъдат наричани мини добитък. Те имат хранителната стойност на обикновеното месо, а освен това са страхотен източник на протеини, твърдят изследователи от Университета Вагенинген в Холандия. Насекомите също са по-евтини за отглеждане от традиционния добитък, консумират по-малко вода и не отделят толкова много въглерод в атмосферата. Изчисления сочат, че има около 1400 вида насекоми, които стават за консумация от хора, а холандското правителство вече инвестира 1 милион евро за проучвания и подготвяне на законодателство за управление на ферми за инсекти.
По-рано тази година холандски учени пък успяха да създадат т.нар. ин витро месо, използвайки стволови клетки от крави. Надеждата им е до края на годината да произведат първия в света бургер, направен с подобно месо.
Междувременно учени експериментират и с връзката между звука и вкуса на храната. Музика например може да се използва при премахването на нездравословни съставки в храната без хората да забележат разликата във вкуса. Компании експериментират също с влиянието на звука на опаковката върху хранителните продукти. По тази причина фирма за солени бивсквити променила материала на опаковките си, за да може звукът й да кара храната да се усеща като по-свежа от потребителите, посочва БиБиСи. Индустрията за бяла техника пък търси начини да промени звуците, издавани от хладилниците, защото някои тонове могат да накарат хората да мислят, че продуктите вътре са по-пресни.
Водораслите могат да се окажат решение за недостига на храна по света. Те могат да изхранват както хора, така и животни, а биогоривата от водорасли могат да помогнат за намаляване на необходимостта от традиционни горива.