Вчера България беше призната за виновна от Съда в Страсбург за гибелта през 2003 г. на Тодор Тодоров – Чакъра при операция, командвана лично от тогавашния главен секретар на МВР Бойко Борисов. Днес премиерът коментира: Първо, той се самоуби. Второ, цял ден държа полицаи за заложници и стреля с калашник по тях. Като полицейски шеф никога не съм допускал да стрелят по полицаи.
В предаването "12+3" адвокат Михаил Екимджиев припомни случая: В контекста на провеждана мащабна полицейска операция за издирване и залавяне на лица, срещу които има влезли в сила осъдителни присъди, в негова вила край Харманли е обкръжен г-н Тодоров. Има престрелка с първите полицаи, които отиват там да го арестуват. Полицаите, които отиват да го предупредят, се свързват с управлението в град Хасково, оттам те - със специалните части. Идват маскираните полицаи от БОП. В един момент около 100 полицаи се оказват там, започват да стрелят. За съжаление, не се правят опити за установяване на контакт с Тодоров, въпреки че там са неговите синове, които сами предлагат да им бъде даден мобилен телефон или мегафон, с който те да отидат до къщата, в която той се е барикадирал, и да му дадат възможност за връзка с полицейските ръководители, психолозите. Към 20 часа пристига ген. Бойко Борисов, който разпорежда да се използват взривни вещества за масово поразяване – това са противотанкови гранати, с които буквално къщата е изпепелена. На следващата сутрин, когато полицаите влизат по светло в къщата, се установява, че Тодоров е загинал, с разчленено тяло. Има някаква халка от ръчна граната на дясната му ръка, което според полицията е доказателство, че той се е самовзривил. Но това не звучи убедително в Страсбург.
С решението си от вчера Европейският съд в Страсбург констатира нарушаване на най-важното право по Конвенцията за правата на човека и основните свободи – правото на живот. Съдът е категоричен, че има употреба на ненужна свръхсила от страна на полицията, която е била в състояние да го лиши от живот. Другото нарушение според съда е едностранчивото и неефикасно разследване. Точно този въпрос – за свръхупотреба на сила, изобщо не е бил разследван от прокуратурата и следствието, не са задавани ключови въпроси, показанията на много свидетели са били дадени "под индиго", обясни Екимджиев.
Присъдата в Страсбург е безпрецедентна поне в 2 аспекта, смята той и добави: Първо – заради това, че държава е осъдена заради нарушение, извършено пряко от настоящия й премиер, макар и тогава в друго качество. На второ място – ако решението се изпълни, трябва да има ново разследване и то трябва да бъде насочено срещу отговорните лица, които са дали нарежданията и които са планирали тази акция, казано по друг начин – д-р ген. Борисов трябва да бъде разследван.
Ако решението влезе в сила, има 3-месечен срок за обжалване. Вероятно правителството ще обжалва. Според мен шансовете да се промени нещо са само теоретични. Но ако решението влезе в сила, тогава държавата би трябвало да възобнови наказателното разследване и то да бъде проведено съобразно стандартите, посочени от Европейският съд в Страсбург.
Той добави още: Тази операция от гледна точка на задължението на държавата за опазване на живота на хората, дори били те и престъпници, е провал. От тази гледна точка Европейският съд не казва кой е виновен, но е морален провал за самия Бойко Борисов, който веднъж е казал – аз съм отговорен, сега казва – не съм отговорен.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.