Руската държавна корпорация "Росатом" е склонна да оттегли иска си срещу Националната електрическа компания за 1 милиард и 250 милиона евро. Това ще стане обаче, ако проектът АЕЦ "Белене" бъде рестартиран. Това стана ясно след среща на енергийния министър Драгомир Стойнев с руския заместник-министър на енергетиката Анатолий Яновски.
Яновски беше лаконичен:
Разговаряхме за енергийното сътрудничество, за развитието му и за въпросите, които стоят пред страните ни. Обсъждахме въпросите, свързани с реализацията на "Южен поток", и въпросите, свързани с "Белене", тоест това беше първата опознавателна среща с вашия министър. Договорихме се да дадем задачи на компаниите, които се занимават с реализацията на тези проекти, за да може те да ускорят диалога помежду си.
На срещата е станало ясно, че строежът на българския участък на газопровода "Южен поток" може да започне до края на тази година. По темата се очаква и становището на енергийното министерство. Българският енергиен министър е подчертал необходимостта нашата страна да се съобрази както с българското, така и с европейското законодателство при изграждането му. В противен случай България е заплашена от санкции от Европейската комисия.
Драгомир Стойнев смята, че въпреки нелеката финансова ситуация в страната, е възможно да се актуализира финансово-икономическият анализ на проекта. Министърът е получил уверенията на руската страна за готовността й да продължи дискусиите по АЕЦ "Белене" с българските партньори.
Българската и руската страна са се съгласили, че трябва да бъде спазван предварително утвърденият график. Около 70% от подготвителните работи, преди строителството, вече са свършени – разгледан е докладът за въздействие върху околната среда, до дни започват обществените обсъждания на проекта.
Българското правителство ще даде подкрепата си за всеки проект с Русия, който е от взаимен интерес за двете страни, посочи енергийният министър Драгомир Стойнев.