Двойно повече пари за следващата година ще поиска социалният министър Хасан Адемов по Националния план за действие по заетостта. Тази година за целта се отпуснаха 73 милиона лева, а служебното правителство осигури още 30 милиона. Адемов не уточни дали става въпрос за ресурс от 150 или 200 милиона, но обясни, че парите в по-голямата си част ще са в подкрепа на бизнеса и по-малко за общините и програмата "От социални помощи към заетост".
Знаете, че парите по Националния план за действие по заетостта са пари, които са от националния бюджет и в този смисъл те трябва да бъдат използвани ефективно, да водят до генериране на БВП, а не да се изчерпват единствено и само в метене на улици или хигиенизиране на населените места. Не че от това няма нужда, но този процент трябва да бъде значително снижен. Идеята е по-голямата част от финансовия ресурс да бъде в подкрепа на работодателите с различни възможности - поемане на осигурителни вноски, плащане на една част от работната заплата, за да може да бъдат облекчени работодателите.
Социалният министър смята, че в условията на криза диференцираният подход за парична подкрепа на децата и семействата е по-подходящ. Адемов отхвърли идеята да отпаднат доходните летви за достъп до детски добавки и помощите, отпускани от държавата.
Ако се възприеме диференцираният подход, в този случай, особено в условия на криза, финансовият ресурс, който се отделяше, попада при най-нуждаещите се. Затова мисля, че в криза е по-разумният подход, но все пак дискусията продължава.
В рамките на обществения съвет в социалното министерство пенсионерски организации поискаха още от първи юли да се увеличи минималната пенсия за стаж и възраст от 150 на 160 лева, а жените, отгледали 2 или 3 деца, да се пенсионират с 2 години по-рано.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!