За нас не е важно дали ще се промени настоящият Изборен кодекс, или ще се изработи нов. Важното е това да стане бързо, защото е явно искането на обществото за нови изборни правила, които да позволяват по-демократично участие на всички субекти, които желаят да имат представителство, и да могат хората наистина да имат своя глас в НС, защото сега една голяма част от тях останаха без представителство в парламента. Това заяви в предаването "12+3" Борислав Сандов от партия "Зелените".
Сандов посочи и предложенията за Изборния кодекс на партията: Падане на нивото за регистрация под 2500 подписа, тъй като това са необходимите подписи за регистрация на политическа партия, следователно не би следвало да е по-голям броят за регистрация на субекти, участващи в изборите. Без паричен депозит, тъй като така или иначе ние чрез данъците си плащаме за всички избори. Също бихме желали държавните медии да имат безплатен достъп за участие на всички участници в изборите, равнопоставено участие обаче, без да има ешалони за парламентарно представени и извънпарламентарно представени партии.
Също така в държавните медии да не се позволява политическа реклама, тъй като все пак изборът на нов парламент следва да се прави на база на реални дебати и политики, а не на база – този, който може да плати повече. разбира се, в частните медии може да има политическа реклама, но при условието да бъде изписано, че това е политическа реклама, която се заплаща. Никакви преференции за всички субекти при регистрацията в изборите. Едно от основните неща, които искаме и се надявам, че ще стигнем до консенсус в обществото за това – преференциалната система, която и в момента съществува, с листи да бъде без праг, за да може хората в листите да посочват кандидатите, за които те искат да гласуват. Това е т.нар. "мажоритарен елемент" вътре в листите, но който да е без праг за преминаване на по-горни позиции – така, който получи най-много гласове в листата, ще може да бъде представител на хората в парламента. А също така за влизане в НС да отпадне бариерата от 4%, тъй като тя е изключително висока, а и се оказа, че не гарантира задължително устойчив парламент, както сме свидетели в момента. Прагът трябва да бъде на 0,41%, колкото е минималният брой на гласовете за един народен представител.
Сандов посочи, че там, където прагът за влизане в НС е много висок, обикновено са тоталитарни държави: Не мисля, че трябва да вървим в тази посока, напротив – трябва да вървим към демократизация и към реално представителство в обществото, за да има обществен консенсус и дебат.
"Зелените" искат още представители на всички партии да участват в избирателните комисии.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.