5751 пенсии и добавки към тях са изплатени на българи, които имат осигурителен стаж и в България, и в Германия. Данните са от 2007-а година насам, обясни управителят на Националния осигурителен институт Бисер Петков при представянето на нови информационни центрове за български работници, които искат да работят в Германия.
Той посочи, че Германия е сред държавите, където българските емигранти искат да работят най-много.
Всяка четвърта пенсия, която е пусната досега, е по международните спогодби и регламенти при определяне на база български и германски осигурителен стаж.
КТ „Подкрепа“, Фондацията на бизнеса за образованието и немска благотворителна организация за образование в Хамбург работят по информационна мрежа, наречена „Бегин“. Тя електронно, чрез мрежа от представители в цялата страна и центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Враца и Благоевград ще помага на хората, които искат да работят в Германия - основно с информация. Секретарят на КТ „Подкрепа“ Емил Димитров разказва какви са получените досега въпроси:
Как да съм сигурен, че е възможно да работя в Германия по легална заетост, какви документи ми е важно, да видя какво ми е необходимо като документация, процедура, когато отивам в Германия да си взема от тук, така че там да ми бъде признато и да ползвам съответните права, и такива хора, които вече са работили и се върнат тука ... какво още, откъде, трябва да си набавя така, че да мога да си ползвам правата в България.
Информационните центрове ще започнат работа през август. Освен синдиката, в помощ на проекта са и Националният осигурителен институт и Агенцията по заетостта. По данни на КТ „Подкрепа“ в Германия официално са регистрирани най-малко 120 хиляди работещи българи.