Енергийната стратегия е поредната стратегия, която беше приета от предишното правителство и тя вече е остаряла. Това не доказва, че всички стратегии, които са направени преди това, са направени без определена визия за развитието на икономиката и съответното крайно енергопотребление на страната в зависимост от икономиката, в зависимост от населението, какво количество енергия е необходимо за България. /.../Всичко трябва да се анализира от енергийните специалисти, от икономистите на нашата държава, за да може, правейки енергийната стратегия ние да дадем ясен хоризонт за равитието на икономиката на държавата, защото енергийната стратегия е основата за развитието на всяка една държава. На мен лично ми беше необходимо дълго време, за да прозра и да разбера, че всяка стратегия, която беше направена от предипните управляващи и от сегашните, е направена на коляно. Това каза председателят на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай в интервю за предаването "Неделя 150".
Необходимо е широко експертно и политическо участие за изготвянето на енергийната стратегия, защото ние политиците, заедно с експертите трябва да дадем визията за развитието на държавата от гледна точка на енергопотреблението, изхождайки от първичните ресурси, с които разполага държавата, заяви Аталай.
Бившият енергийен министър Делян Добрев обясни, че стратегията сама по себе си няма да реши проблемите в сектора: Проблемите в сектора не са от управлението на ГЕРБ, а от преди това със започването на мащабни проекти, които нашата държава не може да понесе. Още повече, че по време на дебата тази седмица се сравняваха края на 2012-та със средата на 2013-та, което беше абсолютно некоректно от страна на колегите. Ако сравняваме резултати в енергетиката трябва да сравняваме 2009-та, когато беше началото на нашия мандат с 2012-та, краят на нашия мандат. До юли 2013-та година само два месеца са от управленито на ГЕРБ. Тази пролет се случиха необичайни неща за българската енергетика с изключително ниска консумация и с голямо производство на ВЕИ, които не бяха адресирани както трябва от служебния кабинет. /.../ Наистина ситуацията е тежка към днешния ден и затова трябва да се търсят решения. За съжаление намаляването на цената с 5%, което дори не бе усетено от българските граждани, не помага, а по-скоро вреди, защото само за тази регулаторна рамка енергетиката ще натрупа минимум 350 млн. лв. загуби, които ще трябва да бъдат адресирани от следващия регулаторен период или натискът за увеличение на цените през следващия регулаторен период ще бъде неудържим.
От своя страна Аталай предложи да се направи стратегия, за която екперите да обяснят дали е небходимо да се строят нови мощности или ако остане същото ниво на енергопотреблението кои мощности трябва да се закрият и какво да се направи с ВЕИ-тата.
По отношение на АЕЦ "Белене" Аталай обясни: Ще има още един анализ за този проект и ако този проект е пазарен ще се осъществи. Така беше отговорът на премиера.
Темата "Белене" коментира и Добрев: Този проект е 20 млрд. и на всички е ясно, че българската държава не може да си го позволи още по-малко тази пролет. Ясно е на всички български граждани, че ние нямаме нужда от тази мощност, защото тази пролет бяхме свидетели на свръхпроизводство. Моето мнение е, че каквото и да прави това правителство "Белене" никога няма да се случи, защото този проект е нереализуем, но ако бъде рестартиран отново ще бъдат направени плащания. /.../ Аз не съм разрешавал плащания по "Белене".
Добрев заяви, че ГЕРБ ще даде своите чисти експертни предложения за изготвянето на енергийната стратегия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.