Между 6 и 12 хиляди тона мед се произвеждат в България годишно, като добивите през 2013-та са рекордни за последните 10 години. Три четвърти от меда се изнася, колко се консумира у нас не е ясно, защото едва половината от пчеларите у нас са регистрирани, а именно те формират статистическите данни. И ако цената на дребно се качва непрекъснато и в момента стига до 12-14 лв. за килограм, цената на едро е проблем за пчеларите, твърди председателят им Михаил Михайлов.
При изкупуването на едро от търговци и преработватели цените са останали от години непроменени. На този етап няма изгледи цените на едро да се увеличат. Те са в интервала 3,50-4,50 лева за килограм.
Според Михаил Михайлов има картел и споразумение между търговци и преработватели за поддържане на ниски цени, но не могат да го докажат. Освен на натиск от изкупвачите и от недобросъвестните производители, пчеларите са подложени и на нов вид агресия - крадат се пчелни семейства и цели кошери.
Оказва се, че част от кражбите са заради субсидиите, получавани от държавата. Михаил Михайлов твърди, че дори когато кошерите се намерят, за крадците няма последствия. Затова и от бранша ще търсят среща и съдействие от МВР. Другото голямо разочарование на българските пчелари е, че въпреки усилията на евродепутата Мария Габриел, пчеларството няма да бъде подпомагано с европейски пари през следващия програмен период. Вариант остават схемите за директни плащания, на този етап обаче и по тези схеми не са предвидени пари за производителите на мед. В момента браншовите сдружения обсъждат исканията си към правителството.
Ако нашите предложения не бъдат реализирани, естествено, че ще има протести, така както направихме на 22 април, коментира Михаил Михайлов.